Mapa światłowodów w Polsce. Gdzie jest szybki internet?

Światłowody w Polsce docierają do wielu domów i zapewniają szerokopasmowy dostępu do internetu. Nie wszyscy wiedzą, że dostępność światłowodów (oraz dostawców sieci) można sprawdzić na mapie. Rządowy serwis internet.gov.pl pokaże, gdzie można skorzystać z internetu FTTH.

Mapa szerokopasmowego internetu w Polsce
Mapa szerokopasmowego internetu w Polsce
Źródło zdjęć: © dobreprogramy, internet.gov.pl
Oskar Ziomek

25.09.2023 | aktual.: 25.09.2023 18:13

Internet szerokopasmowy, który często utożsamiamy dziś z łączem światłowodowym, jest dostępny w wielu miastach w Polsce, ale nie jest to oczywiste w mniejszych miejscowościach czy na obrzeżach aglomeracji. Użytkownicy, którzy chcieliby skorzystać z internetu szerokopasmowego, mogą łatwo sprawdzić na mapie, czy do ich domu lub mieszkania doprowadzony jest szybki internet. Służy do tego oficjalna rządowa aplikacja online - serwis internet.gov.pl.

Co więcej, serwis to nie tylko mapa, ale także inne narzędzia. Obywatele, którzy chcieliby skorzystać z szerokopasmowego internetu w swoim miejscu zamieszkania, ale obecnie infrastruktura na to nie pozwala, mogą tu sprawdzić, na kiedy planowane są inwestycje lub zgłosić zapotrzebowanie szybkiego internetu. W tym celu trzeba jednak potwierdzić swoją tożsamość - na przykład z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szybki internet w Polsce - mapa

Dostęp do informacji o prędkości internetu przy danym budynku jest dostępny dla każdego bez logowania. Wystarczy włączyć mapę, a następnie swobodnie przeglądać ją tak samo, jak choćby nawigację w Google Maps. Po odpowiednim przybliżeniu widoku, na mapie pojawią się numery budynków wraz z kolorami. Mają one znaczenie - kolor ciemnoniebieski oznacza, że w danym miejscu można skorzystać z internetu szerokopasmowego.

Mapa szybkiego internetu w Polsce
Mapa szybkiego internetu w Polsce© internet.gov.pl

Obok numeru każdego budynku widoczna jest "kropka", którą można kliknąć. Z boku ekranu wyświetli się wówczas krótkie podsumowanie dla wybranego adresu. Użytkownik może stąd odczytać, w jaki sposób może skorzystać z szerokopasmowego internetu w danym miejscu (np. czy jest on dostępny za pośrednictwem światłowodu i kto jest operatorem) oraz jaka jest maksymalna przepustowość łącza. W przypadku dopiero planowanych inwestycji, zobaczymy przewidywaną datę rozpoczęcia świadczenia usług.

Szczegółowe informacje o dostępie do internetu w danej lokalizacji
Szczegółowe informacje o dostępie do internetu w danej lokalizacji© internet.gov.pl

Serwis internet.gov.pl pozwala również zgłaszać pustostany. To informacja, która ma pomóc projektować sieci szerokopasmowego internetu w tych miejscach, gdzie faktycznie jest potrzebny. Zgodnie ze statystykami na wrzesień 2023 roku, światłowodowy internet dociera w Polsce do ponad 5,5 mln punktów adresowych.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
internetmapaświatłowód
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)