Mobilny Windows dostępny w wersji 14322: nowości w powiadomieniach i nie tylko
Podczas tegorocznej konferencji BUILD jasnym stało się, że w tym roku dla Microsoftu rozwój mobilnej wersji swojego systemu operacyjnego, nie będzie kwestią priorytetową. Nie znaczy to jednak, że programiści słodko leniuchują – uczestnicy programu Windows Insider mogą już testować nową kompilację mobilnego Windowsa 10 oznaczoną numerem 14322.
Aktualizacja jest już dostępna w kanale Fast ring i pobierać można ją na niemal wszystkie urządzenia, na których obsługiwane są testowe kompilacje. Microsoft zaznacza jednak, że wyjątek stanowi Lumia 635, której użytkownicy będą mogli pobrać nowego Windowsa wkrótce. Dla śledzących nowości w mobilnym systemie Microsoftu jest to pozycja obowiązkowa, gdyż nowości i zmian jest wiele.
Zmian doczekało się na przykład centrum powiadomień. Mimo że projektanci interfejsu mobilnego Windowsa na ogół nie mają oporów przed marnowanie sporej ilości miejsca na ekranie, zdecydowali się oni na łączenie kilku powiadomień z tej samej aplikacji w grupy. Informacja o pochodzeniu danego komunikatu, wraz z ikoną programu, zostanie wyświetlona tylko raz, na szczycie grupy.
A to nie wszystko – w panelu pojawiły się także nowe rodzaje powiadomień, które mają je upodobnić do kafelków z pulpitowego Menu Start. Nie chodzi jednak o istotną nowość w ich funkcjonalności, a o sam wygląd: powiadomienia mogą zyskać duży obrazek o szerokości ekranu. Ponadto, zgodnie z prezentacjami na Buildzie, do panelu trafiły także komunikaty od Cortany. Można już także dowolnie zmieniać kolejność przycisków szybkich ustawień.
Nowości nie ominęły także menu ustawień, choć również są to głównie zmiany w jego wyglądzie. Do każdego podmenu przyporządkowana jest teraz osobna ikona, która będzie widoczna także po przypięciu do ekranu głównego. Podczas wyszukiwania dostępne są już także sugestie. Ponadto w jednym miejscu znajdują się wszelkie ustawienia baterii, nie obyło się także bez nowych emoji. Z kompletną listą nowości można się zapoznać na stronach Microsoftu.