mObywatel 2.0 dostanie nowe funkcje. Jest lista

Aplikacja mObywatel regularnie zyskuje nowe funkcje. To ważne dla użytkowników, których przybywa zwłaszcza od momentu uruchomienia mDowodu w ubiegłym roku. Do mObywatela ciągle zmierzają jednak kolejne nowości. Ministerstwo poinformowało, że przygotowało stronę, gdzie można je śledzić.

Aplikacja mObywatel w Google Play
Aplikacja mObywatel w Google Play
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

Użytkownicy aplikacji mObywatel mogą samodzielnie śledzić, jakie funkcje już trafiły do programu, które są w trakcie tworzenia, a jakie zaplanowano na bardziej odległą przyszłość. Pozwala to zorientować się, czy możliwości mObywatela niedługo sprostają wymaganiom danej osoby i być może dzięki temu zdecyduje się zainstalować program. Mimo to warto pamiętać, że mObywatel już teraz oferuje wiele cennych opcji.

mObywatel od wielu miesięcy bardzo dynamicznie się rozwija, zwłaszcza od momentu odświeżenia interfejsu aplikacji w 2023 roku i wdrożenia mDowodu. Elektroniczna wersja dowodu osobistego jest od niedawna respektowana w całym kraju niezależnie od wagi sytuacji - także u notariusza i w bankach, co w praktyce pozwala zostawić portfel z dokumentami w domu i poruszać się tylko z telefonem.

Jak pokazują statystyki, dla Polaków to wyjątkowa cenna możliwość, bo aplikacją zainteresowały się od tego czasu miliony osób (a wcześniej nie cieszyła się szczególną popularnością). Oczywiście dużą rolę należy przypisać również innym dokumentom, które w ostatnim czasie trafiły do mObywatela, chociaż nie wszystkie nowości cieszą się pozytywną reakcją potencjalnych użytkowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

mObywatel jest cenny nie tylko jako narzędzie do wyświetlania elektronicznych wersji dokumentów. W aplikacji można również zastrzec PESEL czy w ramach pilotażu zapłacić z wykorzystaniem Blika podatek od nieruchomości i inne opłaty. Aplikacja sukcesywnie staje się kompleksowym narzędziem do obsługi najważniejszych usług niezbędnych z punktu widzenia każdego obywatela.

Wchodząc na stronę przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji, użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzić, jakie funkcje już niedługo trafią do aplikacji i jakie zaplanowano na dalszą przyszłość. W chwili pisania niniejszego tekstu w trakcie przygotowania do wdrożenia w mObywatelu są między innymi:

  • chatbot informujący o usługach państwowych,
  • dokument potwierdzający Prawo Wykonywania Zawodu Lekarza i Lekarza Dentysty,
  • statusy wniosków (o dowód czy paszport),
  • zarządzanie powiadomieniami.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)