mObywatel 2.0: mDowód ma już 3,5 mln Polaków

Aplikacja mObywatel 2.0 działa od lipca 2023 r. W mniej niż dwa miesiące zdołała zachęcić do skorzystania ze swojej najciekawszej funkcji ponad 3,5 mln Polaków. Chodzi o mDowód – cyfrowy dowód osobisty, który od 1 września traktowany jest tak samo jak fizyczny dokument, także w bankach i urzędach.

aplikacja mObywatel
aplikacja mObywatel
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
oprac. WK

11.09.2023 09:09

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że od momentu uruchomienia nowej wersji mObywatela wydano już ponad 3,5 miliona mDowodów. Wynik nie powinien dziwić, bo o tym, że milion Polaków ma mDowód informowano już kilka dni po uruchomieniu tej opcji.

Duża popularność mDowodu

Cieszyński o aplikację mObywatel pytany był w TVP Info. Od 14 lipca dostępna jest jej zaktualizowana wersja wraz z nową usługą – mDowodem, czyli cyfrowym dokumentem tożsamości.

– Tych nowych mDowodów, które wydajemy od 14 lipca, mamy już ponad 3,5 miliona. To bardzo szybkie tempo przyrostu – powiedział minister.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

mDowodem można się posługiwać na terenie całego kraju. Wyjątkiem jest wyjazd za granicę i wnioskowanie o tradycyjny dowód osobisty.

Cieszyński zaznaczył, że mObywatel ma być nie tylko dowodem w telefonie komórkowym, lecz także aplikacją, w której można załatwiać swoje sprawy.

Kolejne funkcje już niebawem

Zapowiedział, że niedługo w aplikacji pojawią się kolejne usługi, w tym historia pojazdu, informacje o jakości powietrza z liczącej ponad 700 punktów pomiarowych Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, czy też informacje na temat tego, gdzie będziemy mogli zagłosować w następnych wyborach.

– Każdego miesiąca jedna czy dwie nowe funkcje będą do tej aplikacji dochodzić – podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)