Nowość w aplikacji mObywatel. Łatwiej zapłacisz podatek

Procesy płatnicze w administracji publicznej bywają czasochłonne i niewygodne. Aplikacja mObywatel ma potencjał, by to zmienić. Właśnie postawiono kolejny krok w tym kierunku – pierwsi użytkownicy mogą już regulować należności z tytułu podatku od nieruchomości za pomocą tej właśnie aplikacji.

aplikacja mObywatel
aplikacja mObywatel
Źródło zdjęć: © dobreprogramy.pl
Wojciech Kulik

Dostępna od lipca 2023 roku aplikacja mObywatel 2.0 zawiera kilka nowości, które wnoszą cyfryzację administracji publicznej na wyższy poziom. Flagowym elementem jest mDowód (respektowany niemal tak samo jak fizyczny dowód osobisty), ale nie bez znaczenia są także ePłatności. Z tą ostatnią platformą zintegrowany został system OTAGO firmy Asseco, co zaowocowało większymi możliwościami. Poinformowano o tym za pośrednictwem oficjalnej strony.

Podatek od nieruchomości w aplikacji mObywatel

Krótko mówiąc: z poziomu aplikacji mObywatel można już uiszczać podatek od nieruchomości. Dzięki obsłudze płatności BLIK jest to bezpieczne, wygodne i pozbawione dodatkowych kosztów (prowizji). Dla samorządów oznacza to natomiast przyspieszenie i automatyzację księgowania takich wpłat.

Jako pierwsi z tej opcji mogli skorzystać właściciele nieruchomości w Bydgoszczy. Teraz dołączyli do nich jeszcze mieszkańcy Grudziądza oraz Torunia. Najpewniej w kolejnych miesiącach lista ta zostanie wydłużona – samą chęć udziału w tym projekcie wyraziły już władze kilkudziesięciu polskich miast.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Wielki krok naprzód w zakresie cyfryzacji"

Według dyrektora handlowego Asseco Data Systems Artura Siodmiaka jest to "wielki krok naprzód w zakresie cyfryzacji i automatyzacji procesów płatniczych w administracji publicznej". Jak dodał, "pilotażowe wdrożenie rozwiązania to doskonały przykład współpracy sektora prywatnego i publicznego".

Z aplikacji mObywatel korzysta już około 10 mln Polaków. To "wirtualny portfel", w którym mogą znaleźć się cyfrowe dokumenty, takie jak dowód osobisty, legitymacja szkolna, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Aplikacja przydaje się też podczas logowania w e-Urzędzie Skarbowym, realizowania e-Recept bez konieczności podawania numeru PESEL, sprawdzania punktów karnych czy potwierdzania uprawnień do zniżek na przejazdy komunikacją zbiorową.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)