mObywatel wystawia rachunki. Tak działają e‑Płatności

Zapowiadana od miesięcy opcja rozliczeń podatkowych z samorządami zawitała do aplikacji mObywatel. W ramach pilotażu korzystają z niej mieszkańcy Bydgoszczy, którzy mogą w ten sposób opłacić bieżący podatek od nieruchomości.

ePłatności zawitały do mObywatela
ePłatności zawitały do mObywatela
Źródło zdjęć: © pixabay

31.07.2023 20:59

Funkcja e-Płatności w aplikacji mObywatel miała wystartować wraz z mDowodem. Tak się nie stało, ale od kilku dni niektórzy mieszkańcy Bydgoszczy mogą to rozwiązanie testować. Ich aplikacja przypomina o trzeciej transzy tegorocznego podatku od nieruchomości. Reagujący na ten komunikat mogą dokonać płatności przy pomocy systemu płatności BLIK.

Pilotaż e-Płatności w aplikacji mObywatel

Testowe uruchomienie e-Płatności dla rozliczeń podatkowych z samorządami zapowiedział Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Z bardziej szczegółowego komunikatu Ministerstwa Cyfryzacji wynika także, że funkcja ta niebawem będzie też dostępna w Toruniu, Grudziądzu, Włocławku, Spocie, Gdyni, Stalowej Woli, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrowcu Świętokrzyskim, Zabrzu i Rudzie Śląskiej. Reszta Polski będzie musiała więc poczekać dłużej, a termin w którym e-Płatności staną się powszechnym standardem nie został wskazany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak działają płatności w mObywatel?

Aplikacja mObywatel wie o użytkowniku bardzo dużo, a opcja płatności zobowiązań względem samorządów spowoduje, że będzie wiedzieć jeszcze więcej. Nie oznacza to jednak, że dane mogą wartko płynąć, a urzędnicy zyskają dostęp do zbędnych im informacji na nasz temat.

Powiadomienie o oczekującej płatności dostają dostaną tylko te osoby, o których pieniądze upomni się urząd, ale wywołanie tego zadania jest zależne od tego co do systemu mObywatel spłynie z platformy e-Płatności. To z jej poziomu urzędnik samorządu przekształca zobowiązanie w oczekującą płatność. W ten sposób płatność za podatek od nieruchomości przypomina rachunek, możliwy do uregulowania z poziomu aplikacji mObywatel.

Jeśli takowy pojawia się na naszym koncie, mobilna wersja aplikacji mObywatel wysyła nam powiadomienie PUSH o oczekującej płatności. Jej realizacja przebiega następująco:

  • Klikasz "Zapłać" i realizujesz opłatę, korzystając z BLIKA
  • Dostajesz informację o statusie autoryzacji płatności
  • BLIK przekazuje do BGK pliki zautoryzowanych płatności
  • BGK przekazuje środki przelewem na wskazany rachunek samorządu

W następnym kroku pliki zawierające szczegóły płatności są umieszczane na platformie e-Płatności. W tym momencie wgląd w nie, otrzymują urzędnicy samorządu.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
oprogramowaniemobywatele-płatności
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)