mObywatel zamiast dowodu. 9 czerwca możesz tak głosować
Aplikacja mObywatel z aktywnym mDowodem to pełnoprawne zastępstwo plastikowego dokumentu - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. 9 czerwca można w ten sposób przystąpić do Wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do lokalu wyborczego wystarczy więc wziąć smartfon z aplikacją.
Użytkownicy mObywatela, którzy mają aktywny mDowód, nie muszą korzystać z plastikowego dokumentu także podczas wyborów - przypomina w serwisie X Ministerstwo Cyfryzacji. Do lokalu wyborczego wystarczy zabrać ze sobą smartfon i pokazać komisji elektroniczną wersję dowodu osobistego na ekranie.
mObywatel przyda się także przed wyborami 9 czerwca, by przejść do wniosku i jednorazowo zmienić miejsce głosowania - na przykład, gdy zainteresowany będzie na wyjeździe służbowym. W aplikacji można też znaleźć informacje zaczerpnięte z Centralnego Rejestru Wyborców. To jeden z modułów mObywatela, dzięki któremu użytkownik może m.in. sprawdzić jaki jest właściwy dla niego lokal wyborczy.
Aktywacja mDowodu w aplikacji mObywatel zajmuje tylko kilka chwil i jest dostępna dla każdego, kto ma ważny dowód osobisty i technicznie zgodny smartfon (z systemem Android 7.0 lub nowszym, bądź iPhone'a z iOS 15 lub nowszym). Po instalacji mObywatela konieczne jest jedynie zalogowanie się z wykorzystaniem jednej z metod uwierzytelniania - tu do wyboru m.in. Profil Zaufany czy bankowość elektroniczna. Moduł mDowodu jest dostępny od tego momentu w telefonie, także bez dostępu do internetu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HUAWEI MatePad Pro 13.2" PaperMatte Edition zachwyca możliwościami
Aplikacja mObywatel przyda się każdemu również do szeregu innych celów poza potwierdzaniem tożsamości z elektroniczną wersją dowodu osobistego. W aplikacji można również wyświetlić wiele rodzajów legitymacji (w tym studencką czy emeryta-rencisty), Kartę Dużej Rodziny, elektroniczną wersję prawa jazdy czy sprawdzać informacje o pojazdach. Wszystkich funkcji jest znacznie więcej.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl