Muzyka Google Play znika z rynku. Możesz przenieść swoje dane do YouTube Music
Muzyka Google Play w lutym znika z rynku. Dla użytkowników to ostatnia szansa, by pobrać swoje treści na dysk komputera lub sprawnie przenieść się do YouTube Music. Google liczy oczywiście na tę drugą opcję, ale w obydwu przypadkach do dyspozycji pozostaje wygodny kreator.
Eksport danych możliwy jest bowiem dzięki stworzonemu specjalnie na takie okazje narzędziu Google Takeout. To prosty sposób na wygenerowanie kopii zapasowej swoich danych z Google Play Muzyki, które będzie można wykorzystać potem lokalnie lub zaimportować "w innej usłudze Google". Co ważne, w ten sam sposób można wyeksportować dane nie tylko z Muzyki. Analogicznie można bowiem pozyskać zebrane dane z innych aplikacji Google'a, w tym np. Chrome'a, Fit czy Cloud Print – usługi zdalnego drukowania, która nie działa od stycznia 2021 roku.
Użytkownicy zainteresowani streamingiem muzyki są zachęcani do dalszego korzystania z oferty Google'a, czyli aplikacji YouTube Music. Działa podobnie do Spotify, oferując bezreklamowy dostęp do muzyki, którą można również znaleźć na YouTubie. Okres próbny jest bezpłatny, natomiast potem konieczna jest opłata w wysokości 19,99 zł za miesiąc. Dodatkowym atutem (względem regularnego YouTube'a) jest możliwość słuchania muzyki przy wyłączonym ekranie urządzenia mobilnego.
Warto wiedzieć, że YouTube Music potrafi również odtwarzać lokalnie zapisaną muzykę w smartfonie, wobec czego sprawdzi się także jako "zwykły" odtwarzacz MP3. Podobnie jak Google Play Muzyka, również YouTube Music współpracuje z Androidem Auto, przez co z odtwarzacza można wygodnie korzystać także na ekranie systemu infotainment w samochodzie obsługującym Androida Auto.