Na Australis zmiany się nie kończą. Zobacz nad czym pracują projektanci Firefoksa
Do wydania stabilnej wersji Firefoksa 29 został raptem tydzień.Przyniesie ona zupełnie nowy interfejs, rozwijany pod nazwą kodowąAustralis.To co jednak do tej pory mogliśmy zobaczyć w kanałach wydawniczychdla testerów nie jest końcem wizualnych modyfikacji, jakichspodziewać się mogą użytkownicy przeglądarki Mozilli.Projektanci „ognistego liska” (dla miłośników kryptozoologii:„czerwonej pandy”) udostępnili zestawymakiet, które pokazują, czego możemy się spodziewać wwersjach kolejnych.
Przedstawione poniżej propozycje nie muszą się oczywiścieznaleźć w przyszłych wersjach Firefoksa. Nowy interfejs tejprzeglądarki wciąż jest bardziej procesem, niż projektem. Wartojednak zobaczyć, jak pracuje wyobraźnia projektantów,niejednokrotnie oskarżanych przecież podczas prac nad Australis, żepotrafią tylko kopiować z Google Chrome.
Na pewno Mozilla chce skończyć z otwieraniem nowych okien dlapaneli ustawień czy zakładek. Panele takie miałyby być terazotwierane tylko w nowych kartach, przy zachowaniu ich dotychczasowejstruktury (jedynie poziomy pasek kart okna ustawień zostałbyprzekształcony w pasek pionowy). Przykładowy widok takich panelimożecie zobaczyć poniżej:
Obecnie tryb porno, dla niepoznaki zwany „trybem prywatności”,nie różni się specjalnie od domyślnego trybu pracy. Zmienia siępo prostu kolor przycisku menu Firefoksa, a koło nazwy wyświetlanajest ikona maski. Przełączając się między trybami, łatwo siępomylić i otworzyć stronę, której nie chcielibyśmy zapamiętaćw historii w zwykłym oknie Firefoksa. By wykluczyć takie pomyłki,projektanci Mozilli chcą zmieniać skórkę na ciemną dla„prywatnych” okien Firefoksa.
W Firefoksie zadebiutował nowy panel pobierania, otwieranyprzyciskiem z głównej belki menu. W przyszłości zostanie on znami (zapomnijcie o powrocie do starego Download API), doczeka sięjednak pewnych ulepszeń – m.in. będzie wyświetlał szybkośćpobierania plików.
Otwierane prawym przyciskiem myszy menu kontekstowe nie zmieniłosię chyba od czasów wynalezienia menu kontekstowego. ProjektanciMozilli proponują zastąpić je menu kontekstowym, które będzie wpełni konfigurowalne, przypominając pod względem swojego layoutugłówny panel opcji z Australis, otwierany ikoną na belcenawigacyjnej.
Zdaniem projektantów dotychczas wyświetlane przez Firefoksastrony błędu niewiele mówią zwykłym użytkownikom, nie pozwalająteż na bezpośrednie działania, pozwalające na wybrnięcie zsytuacji. Na przykład, gdy Firefox wyświetla błąd serwera proxy,komunikat błędu powinien pozwolić na zmianę ustawień proxy. Gdybrakuje połączenia sieciowego, Firefox powinien umożliwićsprawdzenie stanu sieci.
Osobom, które dużo czytają w Sieci, projektanci Mozilli chcązaoferować wygodny tryb czytania – przekształcający dokumentHTML do postaci pozbawionej rozmaitych „przeszkadzajek”, zpanelem zawierającym przydatne opcje konfiguracyjne, np. ustawieniefontów i ich rozmiarów. Taki mechanizm działa już w Firefoksiedla Androida, więc pozostaje jedynie zbudować jego interfejs dladesktopowej przeglądarki.
Grupowanie kart było już w Firefoksie testowane, ale jakoś niezdołało zdobyć uznania użytkowników. Ładny interfejs do panelugrupowania można zobaczyć poniżej. Można w nim łatwo podejrzećwszystkie karty aktualnie wybranej grupy, listę grup, a do tegopasek wyszukiwania, pozwalający odnaleźć się w tym wszystkim.
Na pewno nie wszyscy są zadowoleni z kierunku, w którym zmierzaFirefox, więc krytyka Mozilli nie ustaje. Niezadowolonym wartojednak przypomnieć, że podjęte już decyzje projektowe nieoznaczają, że miłośnicy „liska” są skazani na nowyinterfejs. Najlepszym chyba alternatywnym „Firefoksem” –nieoficjalną kompilacją Firefoksa dla Windows, jest Cyberfox. Jegoautorzy zapowiedzieli niedawno, że Australis w Cyberfoksie się niepojawi, przeglądarka ta będzie korzystała z interfejsutradycyjnego. Pobrać ją możecie z naszego repozytorium, z działuInternet i komunikacja > Przeglądarkistron WWW.