Na „prawdziwe” LTE w Polsce jeszcze trochę poczekamy

W Polsce internet LTE staje się coraz popularniejszy, z oferowanej przez niego prędkości pobierania danych możemy korzystać w mniejszych miejscowościach czy nawet na terenach wiejskich. Niestety nadal jest wiele miejsc, gdzie nie tylko nie skorzystamy z LTE, ale również będziemy mieli problemy z 3G. Jednak na „prawdziwe” LTE jeszcze musimy poczekać.

Na „prawdziwe” LTE w Polsce jeszcze trochę poczekamy

Obecnie LTE we wzorcowym modelu zapewnia przepustowość 100 Mb/s do klienta i 50 Mb/s od niego dla kanału radiowego o szerokości 20 MHz. Niestety dla wielu osób taka przepustowość to tylko marzenie. Obecne oferowane przez operatorów LTE można nazwać siecią zaledwie 3.9G, „prawdziwe” 4G przyniesie nam dopiero LTE Advanced. Ta generacja pozwala na przepustowość na poziomie 1 Gb/s do użytkownika i 500 Mb/s od użytkownika dla kanału radiowego o szerokości do 100 MHz. Dodatkowo zyskujemy większą pojemność komórki, co pozwala na zwiększenie liczby obsługiwanych w komórce użytkowników.

Obraz

Jeśli chodzi o internet LTE na terenie naszego kraju, to Plus może pochwalić się dobrymi wynikami. Jako pierwszy operator w Polsce przeprowadził testy przesyłania danych z prędkością 300 Mb/s, oczywiście testy zakończyły się sukcesem. Przeprowadzono je z wykorzystaniem technologii LTE Advanced. Plus nie jest jedynym operatorem, który na terenie Polski planuje oferować jeszcze szybszy mobilny internet. T-Mobile w Czechach udało się osiągnąć 225 Mb/s. Przedstawiciele różowego operatora zapewniają, że dzięki doświadczeniu są gotowi również na wprowadzenie własnych rozwiązań. Jednak jako warunek podają częstotliwości 800/2600 MHz, które mają być rozdysponowane.

Operatorzy łącząc na potrzeby LTE-A wykorzystywane obecnie pasma z zakresów 1800 MHz z tymi, które są przedmiotem ogłoszonej aukcji, czyli 800 i 2600 MHz, są w stanie osiągnąć duże prędkości, sięgające ponad 300 Mb/s. Jednak obecnie niezbędne jest szybkie rozdysponowanie tych zasobów. Urząd Komunikacji Elektronicznej w październiku ponownie ogłosił aukcje na częstotliwości 800 i 2600 MHz. Te częstotliwości są bardzo ważne dla operatorów, według przeprowadzonego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową raportu, w paśmie 800 MHz zasięg stacji bazowych jest znacznie lepszy od zasięgu dla innego rodzaju pasma. W związku z tym operator, który korzystałby z pasma 800 MHz przy takiej samej liczbie stacji bazowych posiadałby najlepszy zasięg swojej sieci, a mniejsza liczba stacji bazowych oznacza niższe koszty. Kolejną zaletą tego pasma jest lepsze działanie internetu wewnątrz budynków.

Warto wspomnieć, że Instytut poparł propozycję Polkomtela, która mówi o koncepcji wspólnej sieci. Wszyscy operatorzy uzyskujący rezerwację częstotliwości w paśmie 800 MHz przystąpią dobrowolnie do projektu budowy wspólnej sieci LTE800 działającej na całym zasobie dostępnej w tym paśmie częstotliwości. Jednak operatorzy, którzy niezbyt przychylnie patrzą na wspólna sieć, uważają, że tego typu rozwiązania, o ile kiedyś w przyszłości zostałyby przymusowo forsowane administracyjnie, stanowiłyby technologiczną barierę rozwojową dla szybkiej poprawy jakości mobilnego internetu na terenach słabo zaludnionych. Do pomysłu Polkomtela nie przychylił się UKE, zastrzegając w aukcji jedynie że każdy z podmiotów biorących udział w aukcji może ubiegać się o jedynie o dwie rezerwacje w częstotliwości 800 MHz, o ile podmioty z grupy kapitałowej nie przekroczą 20 MHz łącznie.

Niestety ciągłe przepychanki operatorów nie wpływają korzystanie na wprowadzenie szybszego mobilnego internetu w Polsce. Już teraz odsunęły w czasie wprowadzenie lepszej jakości LTE, a średnie prędkości LTE u poszczególnych operatorów nie napawają optymizmem, niestety dla usługodawców, reklamy testów i pilotaży LTE Advanced tego nie zmienią. Potrzebny jest szybki podział częstotliwości i wdrożenia technologiczne.

Według Michała Szczęsnego, Dyrektora Biura Architektury i Planowania Sieci Exatel S.A, poprzedni i ten rok to czas testów LTE Advanced, a pierwsze wdrożenia produkcyjne mają zacząć się w 2015. Niestety nie należy spodziewać się jeszcze takiego dostępu jak obecnie posiada sieć LTE. Większe wdrożenia LTE Advanced na świecie zaczną się w 2016, dotyczy to także Polski. Co czekała nas dalej? Michał Szczęsny dodaje, że aktualnie trwają intensywne prace koncepcyjne nad 5G, które zaoferuje przepustowość 10 Gb/s do użytkownika, ale na testy w sieciach operatorskich będziemy musieli poczekać minimum do 2020 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (29)