Najlepszy wynik w historii AMD. Intel nadrabia straty
Analitycy z Mercury Research opublikowali dane za ostatni kwartał 2021 roku dotyczące rynku procesorów. AMD osiągnęło najwyższy udział w historii, a Intel odrabia straty w segmencie PC i laptopów.
Wedle danych z raportu opublikowanych przez Tom’s Hardware AMD ma w garści 25,6 proc. wszystkich procesorów x86, co jest lepszym wynikiem niż dotychczas rekordowe 25,3 proc. z 2006 roku, ale do Intela należy pozostałe 74,4 proc. rynku. AMD doskonale radzi sobie na rynku układów konsolowych, gdzie konkurencji w zasadzie nie ma oraz ciągle podbiera dotychczasowych klientów Intela na rynku serwerowym (10,7 proc. udziału) za pomocą bardzo udanych procesorów EPYC.
Kolejnym polem mocnych wzrostów był sektor mobilny w postaci laptopów, czy handheldów pokroju Steam Decka, które także często są oparte na układach czerwonych.
Wyniki AMD byłyby lepsze, gdyby nie problemy z produkcją układów, ponieważ firma nie ma własnych fabryk i musi korzystać kontraktowych pokroju TSMC i dosłownie walczyć tam o możliwości produkcyjne np. z Apple bądź Nvidią. Z tego względu AMD musi się skupiać na dostawach produktów wysokomarżowych.
Jedynym miejscem, gdzie AMD zanotowało spadek, jest segment procesorów stacjonarnych, gdzie firma była zmuszona ograniczyć dostawy, podczas gdy Intel tego problemu nie miał. Mimo wszystko AMD zaliczyło rekordowy rok, w którym osiągnęło aż 16,4 mld. USD przychodów co jest o 68 proc. wzrostem wobec 2020 roku, kiedy to przychody firmy wyniosły 9,8 mld. USD.
Tymczasem Intel dobrze radzi sobie w segmencie procesorów stacjonarnych, których ze względu na mniejsze ograniczenia produkcyjne dostarczył po prostu więcej. Nie bez znaczenia jest też fakt premiera dobrze przyjętych układów z rodziny Alder Lake oraz firma odbudowuje straty w sektorze mobilnym.
Gorzej wygląda sytuacja w sektorze procesorów serwerowych, gdzie przynajmniej do czasu premiery układów Sapphire Rapids Intel po prostu nie ma czym konkurować z AMD. Mimo wszystko także Intel zaliczył rekordowy szósty rok z rzędu.
Analitycy przewidują w I kwartale 2022 roku kontynuację trendu wzrostowego Intela w sektorze procesorów stacjonarnych i mobilnych. Szczególnie drugi segment jest od lat twierdzą Intela, a zapowiedziane na CES 2022 układy mobilne z rodziny Alder Lake wyglądają niezwykle konkurencyjnie i będą godnymi przeciwnikami dla równie dobrze zapowiadającej się serii procesorów Ryzen serii 6000 znanych też jako Rembrandt. Ponadto AMD będzie jeszcze spokojnie przez przynajmniej pół roku bezkarnie zwiększać swoje udziały na rynku serwerowym.