Netflix na dopalaczach: przyszłością masowej rozrywki jest farmakologia?
Oglądanie seriali stało się jedną z ulubionych rozrywekmieszkańców Pierwszego Świata – i trudno się temu dziwić, wsytuacji gdy filmy fabularne są coraz gorsze, a seriale corazlepsze, zaś streamingowe serwisy dają je na wyciągnięcie ręki, wdowolnej ilości, coraz częściej bez konieczności czekania nakolejne odcinki. Czy jednak przyszłość rozrywki to właśnieseriale? Szef Netfliksa, Reed Hastings, uważa, że niekoniecznie –i już teraz zastanawia się, jak odpowiedzieć na wyzwania jutra.
Podczas organizowanej przez Wall Street Journal imprezy WSJD,Hastings stwierdził, że w przyszłości filmy i seriale będąspełniały rolę taką, jak dziś opera czy powieści, czylirozrywek dla elit. Czym będą się więc bawiły masy?
One potential substitute for movies? Netflix's @reedhastings muses on the "pharmacological," like a pill that entertains you. #WSJDLive
— WSJD (@WSJD) October 25, 2016Zanim przejdziemy do odpowiedzi szefa Netfliksa, przywołamyświetną powieść Stanisława Lema, Kongres Futurologiczny.Mistrz fantastyki przedstawił w niej wizję świata przyszłości, wktórym farmakologia osiągnęła tak wysoki poziom, że odpowiedniospreparowanymi chemikaliami da się dostarczyć wszystko, włączniez miłością (bemby – bomby miłości bliźniego) czy wiedzą(encyklopedia w pastylkach). Chemiczny świat przed oczami głównegobohatera Ijona Tichego jest jedynie iluzją (i to skrywającąkolejne warstwy iluzji) – ale dla szefa fabryki iluzji, jakąniewątpliwie jest Netflix, różnica między iluzją a realnościąnie jest tym samym, co dla zwykłego człowieka.
Głównym wyzwaniem dla Netfliksa jestobecnie odkrycie, czego pragnąć będą konsumenci w przyszłości iim tego dostarczyć. Uzupełnienie biblioteki filmów fabularnych iseriali o innego rodzaju produkcje filmowe – dokumentalne,niezależne krótkometrażówki czy występy komików nie wystarczy.Przemysł rozrywkowy będzie szukał innych substytutów. Niektóre znich mogą być chemicznej natury. Cały wieczór rozrywki bezkonieczności nadużywania sieci? Idealny narkotyk Netfliksa,pigułka, która przynosi rozrywkę – bezpieczna, bez skutkówubocznych, niewątpliwie w jakiś sposób powiązana z serwisem.
Nie należy z tej jednej wypowiedzisądzić, że w Netfliksie uruchomiono już wielkie laboratoriumchemiczne, raczej że ta wypowiedź Hastingsa miała być ilustracjątego, jak daleko sięgają pomysły firmy, która chce zawszewyprzedzać rynek w tym co robi. Niemniej jednak sądząc po rosnącejpopularności na YouTube kanałów z treściamiASMR (autonomous sensory meridian response) można sądzić, żeludzie szukają coraz bardziej wielowarstwowych rozrywek, afarmakologicznie wspomagany Netflix mógłby im właśnie tegodostarczyć.