Netrunner Desktop 17.1 – trochę świeżej Plasmy dla miłośników stabilności Debiana
Pierwszym nowym Linuksem tego roku jest Netrunner Desktop 17.01„Baryon” – zorientowany na desktopowe zastosowania systemoperacyjny z wysoce dopracowanym środowiskiem KDE Plasma, o ciekawejhistorii. Nie ma on już nic wspólnego z Ubuntu (jak to było zNetrunnerem 17), nie jest też przeróbką Manjaro, jak to było wwypadku wcześniejszych wydań wykorzystujących system numeracjirok.miesiąc. Tutaj bazę dla systemu stanowi najnowszy DebianStretch.
Pomieszanie numeracji nie zaszkodziło w stworzeniu czegoś, cowygląda na dopracowane i nowoczesne distro dla wszystkich miłośnikówKDE, którzy chcą korzystać z ogromnej bazy pakietów Debiana.Dostępny jedynie w 64-bitowej odmianie na architekturę x86 (czylipraktycznie na wszystkie współczesne pecety), Netrunner Desktop17.01 bazuje na migawce 20161211 Debiana9 „Stretch”.
O ile jednak w założeniu jądrem Debiana 9 miał był Linux4.10, tutaj w Netrunnerze 17.1 dostajemy jeszcze Linuksa4.8. Systemd jest w wersji 232, network-manager 1.4, Gtk+ 3.22, Xorg Można się jednak spodziewać, że wraz z zamrożeniemdebianowej bazy, dostaniemy też nowe jądro i inne pakietysystemowe.
W budowaniu środowiska graficznego postawiono na stabilność, anie jakieś nowości. KDE Plasma 5.8.2 bazuje na komponentach KDEFrameworks 5.27 i bibliotece Qt 5.7.1, do tego dostajemy zestawaplikacji KDE Applications 16.08.2 oraz wciąż na upartego obceśrodowisku KDE aplikacje internetowe – Firefox 50 oraz Thunderbird45.
Oprócz tego domyślnie w nowym Netrunnerze znajdziemy oczywiścieLibreOffice, GIMP-a, VLC, KDEnlive, Virtualboksa, Kritę, Inkscape,klienta Steam oraz Skype. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp donajnowszych wersji pakietów, włączając sobie w menedżerzerepozytoriów źródła stretch-backports.
Zainteresowanych pobraniem obrazu instalacyjnego (2,0 GB)zapraszamy na stronędystrybucji – oczywiście zalecamy skorzystanie z BitTorrenta.