Niemcy domagają się pseudonimów na Facebooku

Gdy po długiej i stresującej podróży chce się napisać na Facebooku o niebywałym sukcesie, jakim jest „doturlanie się” do domu, ostatnią rzeczą, jakiej można się spodziewać, jest zablokowane konto i prośba o wysłanie serwisowi zdjęcia dokumentu ze zdjęciem. Tak właśnie wyglądał mój wczorajszy wieczór i tym bardziej cieszy mnie wiadomość o tym, że nakazem niemieckiego sądu w tym kraju nie trzeba używać swojego prawdziwego nazwiska na Facebooku.

Niemcy domagają się pseudonimów na Facebooku

28.07.2015 | aktual.: 28.07.2015 20:15

O możliwość korzystania z pseudonimów i nieprawdziwych nazwisk na Facebooku walczyli regulatorzy z Hamburga, chroniący prywatność niemieckich internautów. Motorem napędowym była skarga pewnej Niemki, która chciała, by jej konto na Facebooku nie przyciągało partnerów biznesowych. W takiej sytuacji regulatorzy uznali, że powinna móc korzystać z pseudonimu, by zachować swoją prywatność, a polityka serwisu społecznościowego jej to prawo odbiera. Podobnie jak wiele osób, które nie czują się komfortowo z pełnym nazwiskiem na swoim profilu, wspomniana Niemka została poproszona o weryfikację nazwiska i wysłanie Facebookowi swoich dokumentów.

Zdaniem regulatorów z Hamburskiej organizacji serwis społecznościowy nie powinien i nie może zmuszać użytkowników do zmiany nazwiska ani też zmuszać do okazania dowodu tożsamości ze zdjęciem. Na szczęście Facebook pozwala zasłonić różne wrażliwe dane, ale dla niemieckich regulatorów to i tak za dużo.

Rzecznik Facebooka oświadczył, że jest zawiedziony decyzją niemieckiego sądu oraz tym, że wyrok został uznany za zgodny z prawem Unii Europejskiej. Oficjalnie Facebook twierdzi, że właśnie przez zmuszanie użytkowników do podawania prawdziwego nazwiska chroni prywatność. W regulaminie można przeczytać:

Facebook to społeczność, w której użytkownicy posługują się prawdziwymi imionami i nazwiskami. Wymagamy od wszystkich podawania prawdziwego imienia i nazwiska, dzięki czemu inne osoby zawsze wiedzą, z kim się kontaktują. W ten sposób nasza społeczność jest bezpieczniejsza.

Ponadto rzecznik serwisu zaznaczył, że europejska siedziba Facebooka znajduje się w Irlandii, więc nie ma obowiązku, by poddawać się nakazom z innych państw – w końcu podlega pod prawo irlandzkie. W 2011 roku podczas kontroli irlandzcy regulatorzy uznali, że podawanie prawdziwych nazwisk na Facebooku pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności, jak molestowanie dzieci czy zastraszanie przez Internet. Johannes Caspar, członek hamburskiej komisji ds. ochrony danych twierdzi jednak, że jeśli ktoś wszedł na jego boisko, musi grać w jego grę. Niemcy nie mają zamiaru rezygnować.

Facebook został skrytykowany także przez regulatorów z Belgii, którzy to w czerwcu złożyli przeciwko serwisowi pozew za naruszające prywatność praktyki związane ze śledzeniem aktywności użytkowników. Belgowie i Niemcy współpracują z Holendrami, Hiszpanami i Francuzami nad analizą obecnych zasad korzystania z Facebooka. Możemy już się domyślać jak wyniki analizy będą wyglądać. Prawdopodobnie Facebook będzie miał sporo do poprawienia, a jego prawnicy spędzą długie godziny na salach rozpraw w pięciu krajach.

Obraz

Tymczasem ja czekam, aż ktoś raczy spojrzeć na moje dokumenty. Krótkie rozeznanie na różnych forach przekonało mnie, że się nie doczekam. Są osoby, które na weryfikację czekają tygodniami. Pozostało założyć drugie konto i liczyć na to, że kiedyś to poprzednie (świeżutkie, miało raptem tydzień!) zostanie odblokowane i będę mogła przejść przez trwającą zaledwie 2 tygodnie procedurę usuwania. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że jeszcze wcześniejsze konto skasowałam po tym, jak Facebook nie pozwalał mi zmienić nazwiska na prawdziwe.

Nawiasem warto wspomnieć, że w Europie w końcu można ustawić opiekuna Facebookowego konta, który zajmie się kontem po śmierci pierwszego właściciela. Funkcja ta trafiła do Europy z opóźnieniem spowodowanym między innymi właśnie problemami i dochodzeniami w sprawie naruszania prywatności. Opiekuna można wybrać w ustawieniach konta, w dziale Bezpieczeństwo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)