Nieświadomy udział w przestępstwie. Bank wydał ostrzeżenie
Perspektywa szybkiego i łatwego zarobku dużych pieniędzy w internecie jest niezwykle kusząca. Ten fakt wykorzystują cyberprzestępcy. mBank postanowił ostrzec swoich klientów przed fałszywymi ofertami pracy.
Cyberprzestępcy nie śpią. Oszuści podszywają się pod Pocztę Polską, a nawet CBŚP. Czujność jest wskazana za każdym razem, gdy otrzymujemy podejrzaną wiadomość SMS lub e-mail. Jedną z metod, po którą sięgają cyberprzestępcy, jest oferowanie wysokich zarobków w ramach fałszywych ofert pracy.
mBank ostrzega przed fałszywymi ofertami pracy
Przed tą metodą oszustwa ostrzega mBank. "Czy wiesz, że cyberoszuści mogą fałszować oferty pracy i wykorzystać Twoje konto bankowe do przekazywania pieniędzy pochodzących z oszustwa? Przez to możesz brać nieświadomie udział w przestępstwie" - czytamy w ostrzeżeniu skierowanym do klientów banku.
W jakich okolicznościach można natknąć się na takie oferty? Reklamy obiecujące szybki zarobek online mogą występować w popularnych mediach społecznościowych, taką ofertę można również otrzymać za pośrednictwem komunikatora internetowego. Mocnym sygnałem ostrzegawczym jest sytuacja, gdy kuszeni jesteśmy łatwym zarobkiem niewielkim kosztem - mBank wymienia takie czynności jak "polubienie filmu na stronie internetowej, skomentowanie zdjęcia na portalu społecznościowym, zakupów towarów".
Ostrzeżeniem jest możliwość osiągnięcia wysokich zysków w krótkim czasie. Często takie fałszywe oferty nakłaniają do inwestycji w kryptowaluty za pośrednictwem platformy inwestycyjnej lub aplikacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przelewy od nieznajomych
Kiedy jeszcze należy zachować czujność? Alarmująca jest sytuacja, w której ktoś składa propozycję wpłaty na nasz rachunek bankowy z prośbą, by przekazać pieniądze dalej na nieznane numery rachunków. Nie wiemy, czy te pieniądze przypadkiem nie pochodzą z przestępstwa. "Jeśli dostaniesz przelew od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj dalej pieniędzy" - mBank stawia sprawę jasno.
Co zrobić, gdy przytrafi się taka sytuacja? Należy skontaktować się z mLinią pod numerem 42 6 300 800.
Oszuści mogą również podszywać się pod pracodawcę i proszą wtedy o dostęp do logowania do banku. Pod żadnym pozorem nie można udostępniać danych logowania, kart płatniczych oraz danych osobowych pochodzących z dokumentów.
Sebastian Barysz, dziennikarz dobreprogramy.pl