Niska dostępność modułów pamięci DDR5. Powodem nie jest brak kości pamięci

Procesory Intel z rodziny Alder Lake wprowadziły na rynek obsługę standardu pamięci DDR5, ale ceny nowych modułów pozostają znaczne. Z kolei ich dostępność jest po prostu słaba.

Wafel krzemowy
Wafel krzemowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Micron
Przemysław Juraszek

Problemem nie jest kwestia braku kości pamięci, ale komponentów potrzebnych do produkcji zintegrowanych układów scalonych do zarządzania energią PMIC i modułów regulacji napięcia (VRM). Wcześniej obydwa znajdowały się na płycie głównej, ale w przypadku standardu DDR5 te znajdują się na każdym module.

Z jednej strony to rozwiązanie ma zwiększać możliwości podkręcania i zmniejsza skomplikowanie płyt głównych. Niestety drugą stroną medalu jest większa złożoność modułów pamięci oraz sam fakt, że teraz to producenci pamięci muszą dodatkowo dbać o zaopatrzenie w komponenty potrzebne do budowy układów PMIC i VRM. W dobie niedoborów to zadanie nie należy do łatwych.

Dyrektor generalny firmy Micron Sanjay Mehrotra podczas spotkania z inwestorami i analitykami finansowymi (transkrypt spotkania z 20 grudnia znajdziemy na platformie SeekingAlpha) wspomniał, "że popyt na moduły DDR5 przekracza podaż innych komponentów niż kości pamięci. Firma spodziewa się złagodzenia niedoborów w 2022 roku, umożliwiając zwiększenie podaży modułów w drugiej połowie przyszłego roku".

Aktualnie układy PMIC produkują tylko firmy: Renesas, IDT, Montage Technologies i Texas Instruments, więc wybór nie jest duży. Napięta sytuacja na rynku komponentów znacznie spowalnia popularyzację nowego standardu poprzez wysokie ceny oraz ograniczoną dostępność.

Programy

Zobacz więcej
pamięć ramprodukcjakryzys
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)