Nowa ikona w WhatsApp. Wielu poczuje się bezpieczniej
Udostępniona w ramach programu beta Google Play wersja WhatsAppa oznaczona numerem 2.24.6.11 wprowadza u kolejnych użytkowników ikonę wskazującą, które czaty są szyfrowane end-to-end. Na zmianę widoczną u szerszej grupy odbiorców zwraca uwagę portal WABetaInfo.
11.03.2024 15:51
WhatsApp regularnie testuje nowe funkcje tego popularnego komunikatora. Zwykle zanim trafią one do publicznych wersji aplikacji, są uruchamiane w programach beta. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie, czy działają one zgodnie z oczekiwaniami twórców.
W ostatnim czasie jedną z funkcji, z której mogli korzystać tylko nieliczni, była możliwość globalnego ustawienia jakości przesyłanych multimediów. Wcześniej do tego popularnego komunikatora zapowiada była zaś nowość pozwalająca na udostępnianie plików między telefonami poprzez zbliżenie do siebie urządzeń oraz formatowanie tekstu w trakcie rozmów. Najnowsza funkcja dostrzeżona w wersji 2.24.6.11 nieznacznie wpłynie na interfejs aplikacji, bowiem wprowadza ona nową ikonę – kłódkę.
Ikona kłódki pojawi się w WhatsAppie
W wersji WhatsAppa oznaczonej numerem beta 2.24.6.11 pojawiło się nowe oznaczenie, które wyświetli się w widoku rozmowy. Mowa o ikonie kłódki, która pojawi się tuż pod nazwą użytkownika (lub grupy) na czacie. Na tę chwilę nowość jest dostępna tylko dla niewielkiej grupy odbiorców, jednak docelowo ma trafić do wszystkich użytkowników w publicznej wersji aplikacji (na iOS i Android).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co dokładnie oznacza nowy piktogram? Odpowiedź na to pytanie znajduje się obok ikony. Mowa o napisie "end-to-end encrypted" (w angielskiej wersji językowej). WABetaInfo zauważa, że to informacja, która pomoże uzyskać użytkownikom dodatkowe potwierdzenie, że ich rozmowa jest szyfrowana.
Wyjaśnimy, że szyfrowanie end-to-end (E2EE) gwarantuje, iż wiadomość wysłana przez nadawcę jest w pełni zaszyfrowana na całej drodze, którą pokonuje, aby dotrzeć do odbiorcy. Oznacza to, że w trakcie "podróży" nie jest rozszyfrowana i nie można przejrzeć jej treści. W uproszczeniu proces szyfrowania E2EE można opisać w kilku krokach:
- Nadawca wysyła wiadomość
- Wiadomość jest szyfrowana
- Zaszyfrowana wiadomość przechodzi przez serwer
- Zaszyfrowana wiadomość trafia do odbiorcy
"To funkcja, która umożliwia identyfikację całkowicie zaszyfrowanych rozmów" – czytamy. Ikona z kłódką – zdaniem WABetaInfo – ma pojawiać się na zmianę z informacją o tym, kiedy twój rozmówca był ostatnio aktywny.
Norbert Garbarek, dziennikarz dobreprogramy.pl