Nowa jednostka w policji. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrudni 1,8 tysiąca osób
Rząd zapowiedział otworzenie nowej jednostki policji, która z założenia zajmie się zwalczaniem cyberprzestępczości. Do pracy w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości ma zostać delegowanych prawie 2 tysiące funkcjonariuszy.
Jak donosi Newseria, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zdążyło już opublikować ustawę wprowadzającą nową jednostkę. Celem jej działania ma być wykrywanie zagrożeń i zwalczanie wszelkich ataków ze strony cyberprzestępców. Jak jednak informuje dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyszkolenie prawie dwóch tysięcy funkcjonariuszy może potrwać nawet kilka lat.
Większe nakłady na cyberbezpieczeństwo
Robert Kośla, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma nadzieję, że nowa jednostka będzie w stanie identyfikować zagrożenia i wspierać obywateli w przeciwdziałaniu i zwalczaniu cyberprzestępstw. Obecnie za zwalczanie cyberprzestępczości w strukturach Policji odpowiada około 300 policjantów. Liczba ta ma się jednak zmienić i nowa jednostka planuje zatrudniać aż 1,8 tysiąca funkcjonariuszy.
Największym problemem może się jednak okazać przekonanie policjantów do zwiększenia swoich kompetencji celem dołączenia do nowo utworzonej jednostki. Kośla wskazuje jednak, że pracownicy Biura, zgodnie z obietnicą Rządu, mają otrzymywać stałe dodatki do wynagrodzenia. Te zaś mogą wynosić nawet od 70 do 130 procent przeciętnej wypłaty osoby zatrudnionej w Policji.
Czas realizacji
Chociaż ustawa powołująca jednostkę, zgodnie z założeniami, może wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku, nie oznacza to automatycznego startu jej działania. Założenia dotyczące nowego Biura wskazują, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy prace nad zapewnieniem cyberbezpieczeństwa będzie prowadzić zaledwie 300 funkcjonariuszy. Dopiero kolejne lata zapewnią napływ kolejnych funkcjonariuszy dedykowanych do pracy w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości.
Biorąc pod uwagę rosnącą ilość cyberataków na nasz kraj, tego rodzaju ruch ze strony Rządu wydaje się być dobrą decyzją. Można mieć jednak pewne obawy, czy Biuro na początku swojego działania będzie zatrudniało wystarczająco dużo funkcjonariuszy do zapewnienia odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa Polski.