Nowa Opera 35 już jest i przynosi nowości: wyciszanie kart i wzorowe pobieranie
Dostępna jest już nowa, oznaczona numerem 35, wersja przeglądarki internetowej Opera. Wersja na komputery, zarówno na Windowsie, jak i OS X-ie i Linuksie, zyskała istotne nowości, miedzy innymi w kwestiach, w których zmiany użytkownicy postulowali od dawna. Nowa przeglądarka znalazła się już w naszej bazie oprogramowania, jest także dostępna w oficjalnym kanale aktualizacji.
Wyciszanie kart jednym kliknięciem
Trzeba przyznać, że istotnych nowości i funkcji w wersji 35 przygotowano całkiem sporo, choć trudno mówić o szczególnym nowatorstwie. Dobrą wiadomość stanowi fakt, że Opera, oprócz animacji informującej o tym, która karta jest źródłem dźwięku, w końcu otrzymała możliwość wyciszania kart.
Można tego dokonać na dwa sposoby, znane z konkurencyjnych przeglądarek. Po najechaniu na kartę, po jej prawej stronie pojawia się ikona głośnika. Po kliknięciu go, dźwięk zostaje wyciszony, przywrócić można go w ten sam sposób. Alternatywnie można także kliknąć na kartę prawym przyciskiem myszy i wybrać stosowną pozycję z menu.
Nowy, zaawansowany panel pobierania
Kolejną nowość stanowi przebudowany panel pobierania, który zyskał zarówno nowy wygląd, jak i bardziej zaawansowane opcje filtrowania listy pobranych plików. W Operze 35 każdy pobrany plik posiada własną pozycję, która informuje nie tylko o nazwie: już z tego poziomu dostępne są dane o statusie, położeniu pliku i adresie, z którego został pobrany.
Taki sposób prezentacji zasługuje na pochwałę: obsługa menedżera pobierania jest teraz znacznie szybsza, gdyż w poszukiwaniu szczegółów nie ma już konieczności każdorazowego prawokliku na pozycję na liście, wszystkie najważniejsze informacje są wyświetlane od razu. Po prawej stronie menedżera znajduje się natomiast menu, które filtruje listę plików pod kątem statusu pobierania oraz typów plików.
Nieco więcej opcji i paczka RPM
Kolejna nowość, ma według twórców stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie użytkowników. Trudno także nie odnieść wrażenia, że jest to krok w stronę osób, które zarzucają przeglądarce porzucenie mnogości opcji konfiguracyjnych z wcześniejszych wydań. Przebudowana została bowiem sekcja ustawień podstawowych.
Znalazły się w niej pozycje, które według zebranych o użytkownikach danych, są przez nich najczęściej wykorzystywane: są to ustawienia uruchamiania, pobierania czy zarządzania ciasteczkami. Trudno jednak stwierdzić, aby można było taką nowość w ogóle porównywać z tym co, oferuje choćby Vivaldi. Dobre wieści mamy także dla użytkowników Opery na Linuksie: oprócz dostępnej dotychczas paczki DEB, nową wersję można zainstalować już z oficjalnej paczki RPM.