Nowa polityka YouTube. Rakowy spam zostanie usunięty

Platforma YouTube podejmuje działania przeciwko filmom promującym "szkodliwe lub nieskuteczne lekarstwa na raka". Nowa polityka zdrowotna uderzy też w publikacje, które zniechęcają chorych do szukania profesjonalnej pomocy w ich chorobie.

YouTube zaczyna walkę z filmami żerującymi na chorych na raka
YouTube zaczyna walkę z filmami żerującymi na chorych na raka
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Mateusz Tomiczek

15.08.2023 12:59

YouTube będzie usuwało treści, które promują nieskuteczne lub szkodliwe praktyki dotyczące leczenia raka, lub które całkowicie zniechęcają chorych od szukania pomocy u profesjonalnych lekarzy. Jest to dalszy ciąg kampanii mającej na celu ograniczenie ilości szkodliwych medycznie treści na platformie, która chce, aby porady dotyczące ochrony zdrowia były realizowane na jej łamach tylko przez wykwalifikowanych medyków. YouTube ma już doświadczenie w weryfikacji medycznych treści po podobnych akcjach związanych z takimi tematami jak COVID-19 i szczepionki.

Google nie chce dezinformacji medycznej na swojej platformie wideo

YouTube należący do Google chce być szczególnie surowy, kiedy dezinformacyjne treści umieszczane na platformie dotyczą zdrowia publicznego, w przypadku gdy negowane są publiczne wytyczne wydawane przez organy ochrony zdrowia oraz gdy sam temat jest silnie podatny na dezinformację. Platforma ma nadzieję, że swoimi zasadami obejmie duży zakres medycznych tematów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najpopularniejsza na świecie platforma wideo ma nadzieję, że przy maksymalnym zminimalizowaniu szkód płynących od propagatorów pseudomedycyny zachowa dosyć elastyczności, by nie zamykać się na debatę pomiędzy przedstawicielami różnych poglądów. Na początku pandemii wiele platform zjednoczyło się w walce ze szkodliwą dezinformacją i działania niektórych nadal przynoszą skutki, choć niektóre, jak Twitter (obecne X) wycofały się już z tej polityki.

Bat na medycznych szarlatanów

Czym są szkodliwe metody leczenia raka? Chodzi przede wszystkim o to, by filmy nie sugerowały chorym, że mogą leczyć się bez profesjonalnej pomocy. Na przykład filmy namawiające do zażywania zaporowych dawek witaminy C, jako alternatywy dla radioterapii. Usunięcie takich treści z pewnością przyczyni się do znacznego uszczuplenia wielu kanałów bazujących swoje istnienie na pseudomedycynie.

Platforma nie zatrzymuje się wyłącznie na filmach dotyczących nieuznawanych metod leczenia raka. Kolejne w kolejce mają być na przykład "instrukcje dotyczące niebezpiecznych metod aborcji".

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)