Nowa polska drukarka 3D Zortrax M300 zaprezentowana dziś w Amsterdamie #prasówka
Dziś w Amsterdamie, na targach Additive Manufacturing Europe 2016, firma Zortrax zaprezentowała swoją najnowszą drukarkę 3D. Zortrax M300 wychodzi na potrzeby przedsiębiorców, którzy oczekiwali równie precyzyjnej i niezawodnej konstrukcji, co testowana przez nas niedawno Zortrax M200 ale o znacznie większym obszarze roboczym, który pozwoliłby na drukowanie dużych prototypów bez konieczności dzielenia ich na części.
Najnowsze urządzenie olsztyńskiego producenta oferuje jedną z największych przestrzeni wydruku w swojej klasie – 300×300×300 mm. Tak duża przestrzeń pozwala m.in. na wydrukowanie w całości kasku motocyklowego.
Model M300 jest niemal identyczny jak M200 pod względem konstrukcji, ale wprowadza kilka dodatkowych usprawnień. Jednym z nich są nowe szpule z materiałami do druku, które są większe niż w przypadku materiałów dla M200 i zapewniają podgląd zużycia filamentu, co umożliwia łatwiejsze planowanie kolejnych wydruków. Model M300 jest dostarczany w zestawie z osłonami komory drukującej, które do M200 były sprzedawane osobno. Takie zabezpieczenie chroni wydruk przed czynnikami zewnętrznymi, a także pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz urządzenia, co zapobiega odkształceniom.
Urządzenie drukuje w technologii LPD (layer plastic deposition), polegającej na nakładaniu warstwa po warstwie rozpuszczonego w wysokiej temperaturze materiału. Zortrax M300 pracuje w rozdzielczości od 90 do 300 mikronów z pojedynczego ekstrudera. Wymiary zewnętrzne drukarki wynoszą 490×490×560 mm. Modele można przenosić do drukarki na karcie SD, podobnie jak dla M200. Dla Zortrax M300 dostępne będą 4 rodzaje materiałów do druku:
- Z-ULTRAT – wszechstronny materiał pozwalający na przygotowywanie prototypów, o cechach podobnych jak kształty z wtryskarek przemysłowych;
- Z-HIPS – materiał powstały z myślą o druku dużych modeli o regularnej strukturze. Matowe wykończenie nadaje modelom gładką, jednorodną powierzchnię;
- Z-GLASS – częściowo przepuszczający światło materiał powstały z myślą o prototypach, które docelowo produkowane będą z przezroczystego plastiku lub szkła;
- Z-PETG – materiał odporny na działanie soli, kwasów i zasad pozwala na drukowanie prototypów mechanizmów ruchomych narażonych na kontakt z chemikaliami. Odznacza się również niezłą odpornością fizyczną.
Zortrax M300, podobnie jak M200, będzie sprzedawana w zestawie pozwalającym na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z drukarką, zaraz po wyjęciu jej z pudełka. W pudełku znajdzie się szpula materiału Z-ULTRAT oraz klucz do oprogramowania Z-Suite, zestaw startowy zawierający akcesoria potrzebne do manualnego wykończenia wydrukowanych modeli (np. usunięcia materiału podporowego) oraz m.in. okulary i rękawice ochronne.
Drukarka Zortrax M300 wkrótce zostanie wprowadzona do sprzedaży na 50 rynkach świata. Jeszcze nie znamy ceny, ale z pewnością przekroczy 10 tysięcy złotych.
Poza drukarką M300 na stosiku Zortrax na targach Additive Manufacture Europe 2016 można zobaczyć znane już drukarki 3D – M200 oraz Inventure, a także materiały do druku i oprogramowanie Z-Suite. Stoisko trudno przegapić, bo do jego odwiedzenia zachęcają wielkoformatowe wydruki, m.in. model superbohatera.