Nowe ekstremalne Core i7 i Knights Landing: więcej rdzeni także dla Intela

Zainteresowani budową ekstremalnego sprzętu PC na biurko jużniebawem będą mieli nowe zabawki. Chińskie serwisy donoszą onowym procesorze Core i7 z serii Extreme, który w najwydajniejszejodmianie zaoferuje aż 10 rdzeni. Wyścig Intela ku wielu rdzeniomnie kończy się jednak na tym – już oficjalnymi kanałami firma zSanta Clara pochwaliła się nową wersją koprocesora Xeon Phi,przynoszącego niebagatelne 72 rdzenie.

Nowe ekstremalne Core i7 i Knights Landing: więcej rdzeni także dla Intela

Nowe i7 miałyby być następcą wprowadzonego na rynek jesieniązeszłego roku Haswelli-E. W najsilniejszym modelu z tamtej serii,i7-5960X,Intel zdołał umieścić osiem rdzeni z HyperThreadingiem, alekosztem zmniejszenia częstotliwości zegarów do maksymalnie 3 GHz(i 3,5 GHz w trybie Turbo). Oznaczało to, że w wielu obciążeniachroboczych, a może raczej „obciążeniach rozrywkowych”, bo o gryprzede wszystkim chodziło, układ ten spisywał się gorzej, niżzwykłe Haswelle i7, taktowane w wersji „Devil's Canyon” zegarem4,4 GHz. Z drugiej strony wielordzeniowy czip docenili przedewszystkim montażyści wideo – nasz redakcyjny kolega Paweł Gazdapracuje właśnie na maszynie z tym procesorem.

Nieliniowy montaż wideo na szesnastu wątkach jest bardzo przyjemną pracą
Nieliniowy montaż wideo na szesnastu wątkach jest bardzo przyjemną pracą

Jak donosi chiński serwis Xfastest,Intel chce zaradzić temu problemowi w kolejnej generacji Extreme,przygotowując nie trzy, ale cztery modele czipów Broadwell-E,różniące się liczbą rdzeni i częstotliwością zegarów. Wciążbędzie można je wykorzystać na płytach z gniazdkami LGA2011-v3,co pozwoli łatwo nimi zastąpić obecnie używane Haswelle-E.Flagowy model i7-6950X to 10 rdzeni (oczywiście zHyperThreadingiem), taktowanych bazowym zegarem 3 GHz i aż 25 MBpamięci podręcznej L3. To o dwa rdzenie więcej, niż najmocniejszyHaswell-E, przy takiej samej częstotliwości zegara i odpowiedniopowiększonej pamięci L3.

Obraz

Kolejne modele to i7-6900K z ośmioma rdzeniami, zegarem 3,3 GHz i20 MB L3, i7-6850K z sześcioma rdzeniami, zegarem 3,6 GHz i 15 MB L3oraz i7-6800K, z sześcioma rdzeniami, zegarem 3,4 GHz i 15 MB L3.Dla ekstremalnych graczy optymalnym wyborem byłby i7-6850K, zapewnew trybie Turbo będący w stanie osiągnąć ponad 4 GHz.

Wydanie czterech takich czipów w serii Extreme oznacza, że niema się raczej co spodziewać wydania w najbliższych latach więcejniż czterordzeniowych czipów w standardowych liniach procesorówCore. Oferując rozsądny kompromis pomiędzy wydajnością iwielowątkowością, odpowiadają potrzebom typowych użytkowników,korzystających z typowych, niezbyt paralelizowalnych aplikacji.

Dla tego naprawdę domagającego się wielowątkowościoprogramowania Intel chce, byśmy korzystali z najnowszych kart XeonPhi, znanych też jako Knights Landing. Znajdziemy na nichprodukowany w litografii 14 nm koprocesor z 72 rdzeniami Silvermont,taktowanymi zegarem 1,3 GHz, z dwiema jednostkami przetwarzaniawektorowego na rdzeń. Cała struktura spięta jest nie w pierścień,ale w kratę – to kolejna wariacja na temat intelowej wizji ManyIntegrated Core, wywiedzionej z niespełnionego snu o układziegraficznym Larrabee.

Obraz

Na karcie znajdziemy też 16 GB pamięci MCDRAM, podobnopięciokrotnie wydajniejszej od GDDR5 i trzykrotnie gęściejupakowanej. Moc obliczeniowa jest niebagatelna, 8 TFLOPS wpojedynczej precyzji i 3 TFLOPS w podwójnej. Zastosowania to przedewszystkim klimatologia, geofizyka i geochemia, genetyka, analizafinansowa, czyli wszystkie te dziedziny, gdzie do tej pory dominowałaNVIDIA ze swoimi kartami akceleratorów Tesla.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)