Nowe kanały w telewizji naziemnej. Będą dostępne na MUX‑8
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o zakończonym postępowaniu w sprawie koncesji na nadawanie nowych kanałów w cyfrowej telewizji naziemnej. W wyniku rozstrzygnięcia na multipleksie MUX-8 pojawią się nowe programy: Republika oraz WPOLSCE24.
22.06.2024 13:57
KRRiT rozstrzygnęła postępowanie związane z zagospodarowaniem wolnych kanałów w ramach MUX-8, w wyniku czego udzielono 10-letniej koncesji na nadawanie kanałów Republika oraz WPOLSCE24. Jak wynika z krótkiego komunikatu na stronie rządowej, nowe programy udostępnione w ten sposób będą gwarantem zachowania różnorodnej i pluralistycznej oferty programowej na rynku mediów w Polsce.
Kanały Republika oraz WPOLSCE24 będą dostępne dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w standardowej rozdzielczości w ramach multipleksu MUX-8 i nie będą kodowane. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, nadawanie powinno rozpocząć się jesienią tego roku. Co ciekawe, zdaniem prof. Tadeusza Kowalskiego, członka KRRiT, decyzja o udzieleniu koncesji mogła zostać wydana zbyt szybko, bez poszanowania zasady dochowania należytej staranności - oznajmił w cytowanym oświadczeniu.
Co warte podkreślenia, na tę chwilę nowe programy (jak i cała oferta z MUX-8) byłyby dostępne wciąż w starszym standardzie DVB-T, a dzięki temu mogliby je odbierać Polacy, którzy nadal nie wymienili odbiorników na nowsze lub nie posiadają właściwych dekoderów. Proces przełączania telewizji cyfrowej pozostałych multipleksów w Polsce na nowy standard zakończył się w ubiegłym roku. Jedynym multipleksem wciąż dostępnym w starszym standardzie DVB-T jest właśnie MUX-8.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podają wirtualnemedia, docelowo MUX-8 najpewniej również będzie nadawany w standardzie DVB-T2/HEVC, a odpowiednia zgoda może pojawić się jeszcze w czerwcu. Dla widzów będzie to oznaczać zmianę jakości na HD, ale i wykluczenie pozostałych odbiorców telewizji naziemnej z możliwości odbierania kanałów bez wcześniejszego przystosowania do tego najstarszych telewizorów lub zakupu nowych odbiorników.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl