Noworoczne postanowienia: aplikacje, z którymi łatwiej trzymać dietę
Z rozpoczęciem kolejnego roku niektórzy z Was zapewne postawili przed sobą nowe cele. Jednym z popularniejszych „noworocznych postanowień” jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów albo zmiana diety. Aby pomóc Wam w tej trudnej czynności przygotowaliśmy zestawienie aplikacji, które posłużą do liczenia kalorii, monitorowania wagi lub pomogą zmienić nawyki żywieniowe.
MyFitnessPal
MyFitnessPal to niezmiennie najlepsza aplikacja, która pozwala śledzić co jemy, orientacyjnie zliczać kalorie zjedzone i spalone, oraz monitorować ilość przyjętych składników odżywczych. Do jej zalet należy doliczyć możliwość dodawania własnych potraw i ćwiczeń do bazy (także z użyciem makr), skanowania kodów kreskowych produktów, a także dość szczegółowe raporty dotyczące odżywiania. W aplikacji i na stronie można dowiedzieć się który posiłek dostarczył najwięcej kalorii, ile było w nim tłuszczów, cukrów i białka, a także czy spełnione zostało dzienne zapotrzebowanie na minerały i witaminy.
MyFitnessPal to nie tylko aplikacja do liczenia kalorii. Można także korzystać z forum i nawiązać kontakt z innymi użytkownikami aplikacji, a na blogu Hello Healthy (w języku angielskim) znaleźć przepisy, porady i krótkie programy ćwiczeń. Do tego należy dołączyć możliwość synchronizacji danych z kilkudziesięcioma aplikacjami innych producentów, od popularnego Endomondo, przez aplikacje do obsługi wag i opasek sportowych (oczywiście ćwiczenia i wagę można też podawać ręcznie), po kalendarzyki płodności. Można też odnaleźć znajomych i wspólnie motywować się do trzymania diety.
Aplikacja jest darmowa, ale ma wersję Pro, która generuje bardziej szczegółowe raporty.
Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, www
Fat Secret
Fat Secret to aplikacja niemal równie rozbudowana, co MyFitnessPal. Tu również, poza dodawaniem produktów z wyszukiwarki i na podstawie kodu kreskowego, możemy tworzyć własne posiłki i przepisy. W aplikacji znajdziemy także podręczną książkę kucharską z przepisami w języku polskim. Są tu głównie potrawy wegetariańskie i dietetyczne, jak krem kakaowy na bazie jogurtu.
Zaletą aplikacji jest możliwość przeglądania statystyk w widoku wykresów i kalendarza, co daje wgląd w tryb życia i pozwala znaleźć miejsca, które jeszcze można poprawić. Dla każdego dnia możemy wygenerować raport (także w formacie PDF) ze szczegółowymi informacjami na temat składu posiłków. Informacje na temat ilości przyjętego białka, tłuszczów i cukrów można zobaczyć w dolnej części widoku dnia.
Niestety Fat Secret nie synchronizuje się z innymi usługami, więc jeśli ktoś chce z niej korzystać, musi nastawić się na wprowadzanie wszystkich danych ręcznie. Tę niedogodność osłodzić może baza produktów spożywczych, podzielona według popularnych w różnych krajach, w tym w Polsce, marek i sieci sklepów.
Pobierz: Android, iOS, Windows Phone, wwwLifesumLifesum to aplikacja służąca nie tylko do zliczania spożytych kalorii. Jej twórcy wykorzystują sztuczki psychologiczne, by przekonać użytkowników do prowadzenia zdrowego stylu życia. Od strony technicznej podstawową zaletą aplikacji Lifesum jest współpraca z zegarkami z Android Wear i Apple Watchem.
[vimeo=http://vimeo.com/114532719]Aplikacja nie tylko pozwala zliczać kalorie z już znanych produktów, ale także tworzyć własne przepisy i własne zestawy na każdy posiłek. Dzięki temu uzupełnianie dziennika jest szybsze. Ponadto aplikacja podpowiada, jak można poprawić tryb życia, kiedy warto wypić wodę, jak duże posiłki jeść i tak dalej. Aplikacja pozwala także śledzić wagę, dodawać informacje o aktywności fizycznej i monitorować dzienne postępy.
W bazie produktów znajdziemy podstawowe informacje na temat ich składu, więcej szczegółów można dowiedzieć się po wykupieniu wersji „Złotej” konta. Daje ona także dostęp do kilku planów żywienia, w tym diety 5:2, LCHF czy wysokobiałkowej. Niestety by synchronizować dane z innymi aplikacjami (Withings, Fitbit, Endomondo i inne), także trzeba zapłacić.
Calorie Counter PRO MyNetDiary
MyNetDiary to kolejny dziennik, wspomagający liczenie kalorii, monitorowanie diety i aktywności. Jednak w przeciwieństwie do opisanych powyżej, nie wymaga zakładania konta (można to zrobić, jeśli chcemy zachowywać kopię danych w chmurze, ale nie jest to obowiązkowe).
Aplikacja pozwala wprowadzać produkty i ćwiczenia, obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie na podstawie wieku, wagi i wzrostu, a także określić, ile trzeba jeść, by tracić na wadze. Ponadto podaje szczegółowe informacje na temat składu produktów, a przy każdym z nich pokazuje piktogram, dzięki czemu na pierwszy rzut oka widać jadłospis danego dnia.
W aplikacji można także zapisywać powiadomienia i śledzić przyjęte suplementy i leki. Płatne konto daje wgląd w bardziej szczegółowe statystyki dotyczące żywienia, wagi i miar.
My Diet Coach – Weight Loss
My Diet Coach – Weight Loss to aplikacja urzekająca szatą graficzną :-). Po rozpoczęciu korzystania z niej należy skonfigurować serię przypomnień o tym, żeby zapisać się na siłownię, kupić warzywa, zanotować wagę, przygotować sobie lekki obiad do pracy, pójść na zumbę i tak dalej. Celem jest zmiana nawyków i wypracowanie sobie rutyny, która pomoże prowadzić zdrowy tryb życia i utrzymać wagę. W aplikacji znajdziemy też kilka porad, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych – gdy spadnie motywacja, trzeba zaleczyć stres jedzeniem czekolady lub gdy lody z lodówki wołają bardzo, bardzo głośno. Wadą tego rozwiązania jest brak polskiego interfejsu.
Aplikacja nie wymaga zakładania konta i można z niej korzystać bez połączenia z Internetem. Jej płatna wersja daje dodatkowe możliwości, jak szczegółowe śledzenie diety, układanie planu ćwiczeń i posiłków oraz dostęp do różnych kalkulatorów (zapotrzebowanie na kalorie, BMI).
Za wypełnianie kolejnych wyzwań, jak wypełnienie połowy talerza warzywami, przejście dwa razy zamiast jazdy autem i tym podobne otrzymujemy punkty, które można wymienić na akcesoria dla awatara. Wisienką na torcie w aplikacji jest bowiem możliwość zdobywania nowych sukienek, butów i torebek dla wirtualnej postaci (jest także męska wersja).
Pobierz: Android
Dieta dla Lenia
Nazwa tej aplikacji mówi sama za siebie – Dieta dla Lenia to aplikacja, w której znajdziemy banalnie proste przepisy na zdrowe potrawy, razem z wyliczoną wartością kalorii. Znajdziemy tu tygodniowy plan żywienia, który pozwoli utrzymać wagę. Przepisy zostały opracowane przez dietetyków i są tak zbilansowane, by dostarczać nam wszystkie niezbędne składniki.
Zaletą przepisów jest to, że nie wymagają ani wielkich zdolności kulinarnych (prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem będzie oddzielenie białek od żółtek jaj), ani dużo czasu – większość przekąsek wymaga jedynie zmieszania kilku składników. W aplikacji znajdziemy także porady dietetyków, dotyczące żywienia.
Aplikacja jest dostępna za darmo, ale za niektóre funkcje trzeba dopłacić – na przykład za możliwość dodawania przepisów do ulubionych czy szczegółowe informacje o produktach spożywczych. Niestety nie jest to aplikacja uniwersalna i osoby chcące zdrowo budować mięśnie lub cierpiące na alergie raczej z niej nie skorzystają.
Pobierz: Android
Indeks i Ładunek Glikemiczny
Indeks glikemiczny to wskaźnik informujący o tym, jakie będzie stężenie glukozy we krwi 2-3 godziny po zjedzeniu danego produktu. Informacje te potrzebne są przede wszystkim cukrzykom, ale pomogą także przy planowaniu diety – w końcu jeśli organizm nie dostanie ogromnej dawki glukozy, nie zacznie jej przerabiać na glikogen, a następnie na tłuszcz. Warto o tym pamiętać gdy zastanawiamy się, czy lepiej zjeść marchewkę surową (IG 30), czy ugotowaną (IG 80).
W aplikacji znajdziemy prostą listę produktów z podziałem na kategorie, z możliwością wyszukiwania i dodawania własnych. Poza IG znajdziemy tu informacje o zawartości węglowodanów oraz ładunku glikemicznym na 100 gramów produktu. W obliczeniu ładunku w porcji pomoże prosty kalkulator, można także przeliczyć wartości dla złożonego posiłku – za tę opcję trzeba jednak dopłacić. Ulubione produkty można zbierać na liście
Pobierz: Android, Windows Phone
Korzystając z aplikacji tego typu trzeba pamiętać o uczciwości. Jeśli ktoś zje 80 gramów czekolady, trzeba wpisać do dzienniczka 80 gramów czekolady, a nie 65, żeby zmieścić się w dziennym limicie kalorii ;-). W wielu przypadkach warto udać się do dietetyka i porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem odchudzania. Oczywiście jedzenie to nie wszystko – by schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, trzeba się ruszać.