Nowości od Xiaomi: Redmi 3 Pro i urządzenie do gotowania ryżu
Po niewątpliwym sukcesie, jakim był dla Xiaomi tegoroczny Mobile World Congress, Chińczycy trzymają się mocno. Dziś zaprezentowano nowy smartfon Redmi 3 Pro oferujący – do czego już się w przypadku tego producenta przyzwyczailiśmy – świetny stosunek ceny do jakości i specyfikacji technicznej, a także pierwszą premierę z serii Mi Ecosystem. Jest nim „smarturządzenie”, dzięki któremu można ugotować ryż.
Xiaomi Redmi 3 Pro jest następcą Xiaomi Redmi 3. Nazwa z „Pro” przyzwyczaja nas w przypadku zachodnich producentów nie tylko do jakości z najwyższej półki, ale także do wprost proporcjonalnej ceny. W przypadku Xiaomi tak jednak nie jest – jak informuje PhoneRadar.com, za nowego Redmi 3 Pro przyjdzie (oczywiście na razie tylko w Chinach) zapłacić 899 juanów, czyli jakieś 520 złotych.
Za tę kwotę użytkownik otrzymuje smartfona wyposażonego w ekran o wielkości 5 cali i rozdzielczości 720p. W środku znajduje się ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 616 (Cortex A53 taktowane z częstotliwością do 1,7 GHz) oraz 3 GB RAM-u. Redmi 3 Pro posiada 32 GB pamięci wewnętrznej, dostępny jest również slot na kartę microSD. Ten sam, który może zostać wykorzystany do obsługi dwóch kart SIM.
Główna kamera ma rozdzielczość 13 megapikseli, zaś przednia 5 MP. Na tylnej części obudowy znajduje się czytnik linii papilarnych, co w przypadku urządzeń z tej półki cenowej nie sposób uznać za standard. Wrażenie robi także pojemność baterii, która wynosi 4100 mAh. Na smartfonie został preinstalowany Android 5.1.1 z nakładką MIUI w wersji 7.
Obok premiery Redmi 3 Pro, Xiaomi ogłosiło także początek Mi Ecosystems, czyli swoistej odpowiedzi chińskiego producenta na Internet Rzeczy. Jak przystało na korporację, która zboża ma nawet w nazwie, pierwsze urządzenie z tej serii przyda się w kuchni, a konkretniej do gotowania ryżu. Co ciekawe, jest ono droższe (999 juanów, czyli ok. 580 zł), niż zaprezentowany dziś smartfon.
Urządzenie można obsługiwać oczywiście za pomocą smartfona. Dzięki aplikacji można na przykład skanować kod kreskowy z opakowania ryżu, aby urządzenie, które ma dostęp do bazy danych około 200 producentów, samo dostosowało sposób i czas gotowania do danego gatunku ryżu. Docelowo Xiaomi chce konkurować z licznymi japońskimi firmami, które posiadają już w ofercie „smarturządzenia” przydatne w kuchni, jednak znacznie kosztowniejsze.