Nowy format Maliny: Compute Module, czyli Raspberry Pi o rozmiarach kostki SO‑DIMM
Znany i lubiany miniaturowy komputer Raspberry Pi może byćjeszcze mniejszy, niż dziś. Opiekująca się tym sławnym projektemedukacyjnym (który dawno już przestał być tylko projektemedukacyjnym) fundacja ogłosiła dostępność nowej wersji Maliny. Otrzymała ona nazwęCompute Module i mieści się ona w standardowym slocie SO-DIMM67,6 x 30 mm (takim, jaki wykorzystywany jest przez pamięcilaptopów).
Na Compute Module nie znajdziecie złącza Ethernetu, USB, czyHDMI, ani też czytnika kart SD. Jest tam tylko układ SoC BCM2835 odBroadcomma (taki sam jak w Raspberry Pi) z 512 MB RAM oraz kostka z 4GB pamięci eMMC flash. Zasilanie i komunikacja odbywają sięwyłącznie przez szynę złącza DIMM.
Rozwiązanie to adresowane jest przede wszystkim do tych osób,które zainteresowane są wykorzystaniem Maliny w systemachwbudowanych. Nowy format komputerka ujawnia cały interfejs układuSoC na pinach złącza – to znacznie więcej, niż interfejsy GPIOna standardowej płytce Raspberry Pi. Większa elastycznośćurządzenia ma zachęcić do budowania dla niego własnych płytek zesprzętem. By jednak było od czego zacząć, Fundacja przedstawiławłasną płytkę I/O – Compute Module I/O Board, dostarczającąinterfejsów znanych z normalnego Raspberry Pi.
Na początku Compute Module ma być oferowane w pakiecie, jakoRaspberry Pi Compute Module Development Kit – i do sprzedażydetalicznej trafi w czerwcu. Później Fundacja zaoferuje samodzielnemoduły Raspberry Pi. Zestaw 100 sztuk ma kosztować 3 tys. dolarów(tj. po 30 dolarów za sztukę). Będzie też możliwe zakupieniepojedynczych modułów, w cenie nieco wyższej.
Dokumentacja dla tego sprzętu pojawi się niebawem. Na raziedostępne są schematy ComputerModule i I/OBoard. Oczywiście nowa odmiana Maliny zachowuje pełnąkompatybilność z Raspberry Pi i jego oprogramowaniem, wszczególności systemem Raspbian.