Nowy Windows Server co pół roku – Microsoft w wyścigu do chmur
Windows Server doczekał się zmian w swoim cyklu wydań iaktualizacji, które mają dostosować go do cykli znanych już zWindowsa 10 i Office 365 ProPlus. Czy jednak to, co już wywołujezadyszkę u administratorów odpowiedzialnych za floty pecetówsprawdzić się może na serwerach? Bez obaw, wszyscy ci, którzypotrzebują długiego okresu wsparcia dla systemów, których lepiejnie dotykać, wciąż będą mogli z niego skorzystać. Cała resztabędzie mogła za to radośnie aktualizować Windows Servera co półroku. To samo dotyczy też System Center, czyli wydania dla centrówobliczeniowych, oraz Windows Server Core, minimalnej wersji systemu.
Więcej innowacji – i szybciej, tak by nadążyć za rozwojemchmur obliczeniowych. To oficjalne wyjaśnienie nowej polityki firmyz Redmond, która robi co może, by zachować znaczenie WindowsServera w erze hiperskalowalnych usług internetowych, ARM-owychserwerów i co chyba w tym wszystkim najbardziej kłopotliwe, SQLServera, corazchętniej uruchamianego na Dockerze, w linuksowych kontenerach.
Serwerowe systemy operacyjne Microsoftu w wersji Standard lubDatacenter, których użytkownicy mają wykupioną Software Assurancelub uruchamiają system w chmurze Azure, będą mogli teraz korzystaćz kanału wydawniczego z cyklem półrocznym (semi-annualchannel), co sześć miesięcy będzie w nim pojawiała się nowawersja, z nowymi funkcjonalnościami. Wsparcie jednak dla takichwydań będzie raczej krótkie, tylko 18 miesięcy.
Oczywiście nie jest to przymusem. Wciąż pozostajemy z kanałemdługotrwałego wsparcia (long term servicing channel). Tu nowewersje Windows Server i System Center będą wydawane co 2-3 lata, awsparcie dla nich będzie trwało od pięciu do nawet 16 lat (dlatych użytkowników, którzy wykupią najbardziej rozbudowane wersjePremium Assurance).
Pierwszym systemem Microsoftu, który skorzysta z tego nowegomodelu wsparcia, będzie WindowsNano Server, system przeznaczony praktycznie tylko dla kontenerówi zarządzany przede wszystkim przez Dockera. Co ciekawe, konteneryNano będzie można teraz też uruchamiać na systemie IoT Core,przeznaczonym dla Internetu Rzeczy.
Zmienia się też podstawowe zastosowanie Server Core, ma to byćpolecane rozwiązanie do uruchamiania nie tylko kontenerów Nano i Server Core, ale też kontenerów linuksowych. No cóż, łatwiej wtę stronę, niż próbować z uruchamianiem kontenera z SharePointemna serwerze linuksowym… jeśli ktoś bardzo musi korzystać wnaszych czasach z SharePointa.
Czy to upodabnianie cyklu rozwojowego serwerowego Windowsa dozwinnego Linuksa znajdzie jednak uznanie wśród użytkowników,którzy przecież z Windows Servera korzystają zwykle dlatego, żenie jest on Linuksem? Jeśli jesteście zainteresowani testowaniemtych częstych wydań Windows Servera, to dostępny jest Niejawnyprogram testów systemu Windows dla firm, w którym możeciezarejestrować się już dzisiaj– wystarczy dysponować kontem Microsoftu.