Octave 4.0: otwarty rywal MATLAB-a domyślnie z graficznym interfejsem
Znane i bardzo lubiane otwarte środowisko obliczeniowe Octavedoczekało się wydania wersji 4.0 – przełomowej dla tegorozwijanego od wczesnych lat 90 projektu. Graficzny interfejsużytkownika został postawiony na pierwszym miejscu, wprowadzononową składnię z myślą o programowaniu obiektowym i zwiększonokompatybilność z MATLAB-em. Co szczególnie ciekawe, dostaliśmyteż kompletny natywny instalator na Windows, dzięki czemuużytkownicy „okienek” nie będą musieli męczyć się ztypowymi dla Uniksów formami instalacji.
Już w wersji 3.8 Octave mieliśmy do dyspozycji pełny graficznyinterfejs dla tego tradycyjnie konsolowego programu, w wersji 4.0jest on jednak już domyślnie uruchamiany. By dostać się dotradycyjnego konsolowego interfejsu, musimy Octave uruchomić z flagą--no-gui. Domyślnie wykorzystywane są też biblioteki OpenGL dorysowania grafiki i widżety frameworku Qt, choć alternatywniewykorzystać można też fltk i gnuplot.
Deweloperzy zwracają uwagę na nową składnię interfejsuclassdef dla zorientowanego obiektowo programowania, zwiększeniekompatybilności z MATLAB-em, szczególnie dla zasięgów, macierzypermutacji i macierzy diagonalnych, lepszą optymalizację tych typówdanych, ulepszenia w dziesiątkach funkcji matematycznych, wprowadzenie nowych funkcji związanych m.in. z przetwarzaniemdźwięku i operacjami na obrazie oraz domyślne zastosowaniebibliotek OpenMP, dzięki którym w pełni możemy wykorzystaćwydajność wielordzeniowych procesorów. Z kompletną listą zmianzapoznać się możecie na stronach projektuGNU.
Instalator dla Windows możecie pobrać z naszej bazyoprogramowania. Niestety w repozytoriach najpopularniejszychdystrybucji Linuksa wersji 4.0 jeszcze nie znajdziemy, niecierpliwympozostaje kompilacja programu ze źródeł – uprzedzamy jednak, żenie jest to wcale takie proste ze względu na liczbę zależnościniezbędnych do spełnienia. Porady w kwestii kompilacji na Ubuntuznajdziecie na blogu SciVision.