Odwlekana egzekucja: Firefox na Windows XP pożyje dłużej niż myśleliśmy

Mozilla poinformowała, że wsparcie Firefoksa na Windows XP iVista zbliża się do końca. Ale ten koniec nie jest rychły –okazuje się, że ostatnia popularna przeglądarka dla porzuconychprzez Microsoft systemów operacyjnych będzie wspierana do czerwcaprzyszłego roku.

Odwlekana egzekucja: Firefox na Windows XP pożyje dłużej niż myśleliśmy

Producent Firefoksa wcześniej informował, że każdy, ktokorzystał z tej przeglądarki na starych, niewspieranych jużWindowsach, zostanie przeniesiony na wersję Firefox Extended SupportRelease (ESR), co zapewniałoby wsparcie do września tego roku, zwersją ESR 52.4 jako ostatnią. Kolejna wersja Firefoksa ESR,oznaczona numerem 59, wymagałaby już co najmniej Windowsa 7.

Najwyraźniej jednak wciąż wielu ludzi nie jest gotowych, byporzucić Windowsa XP i Vistę, mimo że systemy te Microsoftprzestał wspierać w kwietniu 2014 i kwietniu 2017 roku. Mozillawyszła im naprzeciw, ogłaszając, że wsparcie Firefoksa na tychsystemach nastąpi dopiero w czerwcu 2018 roku, z wydaniem ostatniejwersji ESR 52.8. Użytkownicy nie muszą podejmować żadnychdziałań, aby otrzymywać kolejne aktualizacje.

Obraz

Daje to osobom fizycznym i organizacjom kolejne osiem miesięcy nauporządkowanie swojej sytuacji i przejście na nowsze, wspieraneprzez Microsoft Windowsy. Mozilla przypomina, że niewspieranesystemy operacyjne nie są aktualizowane pod kątem bezpieczeństwa,podatne są na znane exploity i przez to są niebezpieczne dlaużytkownika.

Z nie wiadomo na ile wiarygodnych wyników badania NetMarketSharewynika, że Vista używana jest obecnie przez 0,43% internautów, zaśWindows XP pochwalić się może wynikiem 5,69%. Czy za osiemmiesięcy ten wynik znacząco się zmieni? Patrząc na trendy, jakośnie chce się nam w to wierzyć. Prędzej uwierzymy w to, że kilkaprocent internautów przez jeszcze kilka lat będzie korzystało zkompletnie niewspieranych systemów i przeglądarek, aż do momentuaż ich stare pecety się nie rozpadną.

Procentowo to może niewiele, ale biorąc pod uwagę to, że naświecie jest dziś jakieś 2 miliardy pecetów, w liczbachbezwzględnych oznacza to przyszłość, w której Sieć dręcząbotnety liczące kilkadziesiąt milionów komputerów-zombie. Ostatniatak szkodnika WannaCry będzie przy tym małym piwem.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (62)