Ogromny wzrost liczby cyberataków w Polsce. Jest coraz gorzej
Żyjemy w czasach, gdy cyberprzestępczość rozwija się dynamicznie. Liczba ataków na instytucje prywatne i publiczne rośnie z roku na rok. Trend ten nie omija Polski, gdzie w porównaniu do 2021 r. odnotowaliśmy istotny wzrost liczby ataków.
Cyberprzestępcy obecnie nie próżnują. Według najnowszych informacji udostępnionych przez Check Point Research obecnie najbardziej narażonym na ataki hakerów i oprogramowania ransomware sektorem stał się sektor opieki zdrowotnej.
W trzecim kwartale 2022 r. co najmniej jedna na 42 organizacje z sektora opieki zdrowotnej doświadczyła wpływu ransomware. Oznacza to wzrost o pięć procent w porównaniu do ubiegłego roku. Trend rosnący dotyczy też innych sektorów. Biorąc pod uwagę wszystkie typy ataków w cyberprzestrzeni na całym świecie, skala zagrożeń wzrosła w porównaniu do zeszłego roku o 28 proc.
- Gangi ransomware nadal koncentrują swoje wysiłki na atakowaniu szpitali, głównie ze względu na silną presję na te organizacje, aby szybko zareagowały. Atak ransomware na szpital może prowadzić do potencjalnie katastrofalnych konsekwencji, takich jak opóźnione operacje, przestoje w opiece nad pacjentem i przełożone wizyty u lekarza - mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce.
- Nawet jeśli atak nie zamknie szpitala, może wyłączyć niektóre systemy, odcinając dostęp lekarzy i pielęgniarek do zdygitalizowanych informacji, takich jak rejestry pacjentów i zalecenia dotyczące opieki - dodaje.
Wzrost liczby cyberataków w Polsce
Biorąc pod uwagę cały świat, liczba ataków cybernetycznych wzrosła w porównaniu do trzeciego kwartału 2021 r. o 28 proc. W przypadku Polski wzrost wynosił 22 proc. Średnio przeprowadzono 756 ataków, co oznacza, że wartość ta była wyższa niż np. w przypadku Ukrainy (750 ataków). Z bieżących danych wynika, że trend się nasila.
Obecnie średnia liczba ataków na przeciętną polską organizację wzrosła i wynosi niemal 1100 tygodniowo. Najgorzej sytuacja wyglądała na przełomie września i października. Wówczas odnotowywano nawet 1370 ataków w ciągu tygodnia.
Analitycy Check Point Research wykazują, że najczęściej atakowanym sektorem jest edukacja i badania, gdzie średnia tygodniowa wynosi 2148 ataków (wzrost o 18 proc.). Na drugim miejscu pod tym kątem znajduje się sektor rządowo-wojskowy (1564 i 20 proc. wzrost). Tuż za nim sklasyfikowano sektor opieki zdrowotnej, gdzie dochodzi do 1426 ataków tygodniowo, co oznacza 60 proc. wzrost. Jeśli chodzi o Polskę, tu dominują ataki na sektor użyteczności publicznej (ponad 1300 incydentów).
Aby chronić się przed zagrożeniami, warto zastosować się do kilku podstawowych wskazówek:
- unikaj klikania podejrzanych linków,
- nie otwieraj niezaufanych załączników,
- nie ujawniaj danych osobistych lub wrażliwych,
- sprawdź legalność oprogramowania przed jego pobraniem,
- nie podłączaj do komputera nieznanych urządzeń, na przykład pendrive'ów,
- korzystaj z VPN podczas łączenia się przez niezaufane lub publiczne sieci.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl