Open Source w Kraju Basków

Kraj Basków — autonomiczna wspólnota w północnej Hiszpanii — postanowił, że całe oprogramowanie wykorzystywane w instytucjach publicznych i przez organizacje rządowe musi być otwartoźródłowe. Władze wprowadzą również zasadę dzielenia się kodem aplikacji między instytucjami, organizacjami i indywidualnymi użytkownikami. Kod ma być publikowany na specjalnie przeznaczonym do tego portalu w ramach projektu Irekia.

Projekt Irekia został zbudowany w oparciu o przekonanie, że każdy produkt stworzony na potrzeby administracji z wykorzystaniem publicznie dostępnych zasobów musi być dostępny dla obywateli, którzy mają prawo wykorzystywać go za darmo. To przekonanie popchnęło autonomiczną wspólnotę w kierunku otwartego oprogramowania. Obecnie w Kraju Basków wykorzystuje się systemy oparte na Linuksie, otwartoźródłowe bazy danych (PostgreSQL, CouchDB), serwer Apache i podobne.

Oprogramowanie rozwinięte na potrzeby administracji Kraju Basków będzie dostępne na licencji EUPL (European Union Public Licence). Będą oczywiście wyjątki od tej reguły, ale będą to musiały być uzasadnione przypadki, na przykład programy tworzone przy współpracy z prywatnymi firmami, wykorzystujące ich zastrzeżone technologie lub wyniki badań. Przykładem takiego programu jest aplikacja pisana na potrzeby leczenia przewlekłych chorób w szpitalach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)