OpenSUSE 13.2 dostępne w wersji beta: system stał się łatwiejszy dla zielonych

Nie samym Ubuntu świat Linuksa żyje, co doskonale pokazuje rozwój innych popularnych, ale i mniej znanych dystrybucji. Zwolennicy systemu spod znaku kameleona mogą cieszyć się wydaną niedawno wersją testową OpenSUSE 13.2 Beta. Wersja ta przynosi już teraz bardzo wiele interesujących zmian, wydanie finalne ma nas natomiast zaskoczyć bardzo nowoczesnym oprogramowaniem, bez rezygnowania ze stabilności systemu.

OpenSUSE 13.2 dostępne w wersji beta: system stał się łatwiejszy dla zielonych
Redakcja

Nowy OpenSUSE z wydłużonym do 12 miesięcy cyklem wydawniczym wita nas przyjaźniejszym dla początkujących, zielonych użytkowników instalatorem. Posiada on nowy wygląd, jest prostszy w obsłudze, a zarazem wprowadza mniejszy bałagan w plikach konfiguracyjnych. Bardzo ważna zmiana to fakt, że obecnie nie musi on już wykonywać instalacji dwuetapowej. Podobnie do innych przyjaznych dystrybucji, po ponownym uruchomieniu system jest gotowy do pracy. Wciąż testowany jest nowy YaST przepisany na Ruby, jaki zadebiutował w wersji 13.1. Obecnie powinien być on jeszcze szybszy i lepiej radzić sobie ze stawianymi mu zadaniami.

Obraz

W wersji testowej znajdziemy kernel w wersji 3.16 (finalna będzie zawierała kernel 3.17), który pojawił się na początku sierpnia i który wniósł m.in. poprawę wydajności na kartach graficznych NVIDII i wstępne wsparcie dla układu Tegra K1, wsparcie stanów energetycznych procesorów Intel Broadwell za pomocą nowego sterownika P-State, a także lepsze wsparcie dla wielu innych urządzeń. Istotną zmianą wprowadzoną w tej wersji jest również wykorzystanie btrfs jako domyślnego systemu plików w miejsce ext4. Funkcja ta jest mocno testowa, ale oferuje cały szereg dodatkowych możliwości.

Dostępne środowiska graficzne to GNOME 3.12, a także KDE z Plasma Workspaces 4.11 i mieszanymi aplikacjami 4.13 i 4.14. Do testów dostępne jest również Plasma 5.1 i KDE Frameworks 5.2. Niestety jak widać, w tym wydaniu nie jest jeszcze dostępne najnowsze GNOME 3.14, ale wersja finalna będzie w nie wyposażona, przynosząc wszystkie nowe funkcje, w jakie zostało ono wyposażone. Według autorów, XFCE najprawdopodobniej pozostanie w dotychczasowej wersji, ponieważ prace nad wydaniem XFCE 4.12 jeszcze się nie zakończyły. Wynika to z intensywnego działania nad lepszą integracją z systemd i upower. Oczywiście wszystkie programy i pakiety zostały zaktualizowane, podobnie jak w przypadku LXDE. W testowym kameleonie znajdziemy również pakiet biurowy LibreOffice 4.3.1.2, oraz cały zestaw oprogramowania pozwalający na korzystanie z multimediów i Internetu.

Obrazy płyt znajdziemy na oficjalnej stronie projektu. Zainteresowani mogą pobierać zarówno pełną płytę DVD z dwoma środowiskami graficznymi i możliwością wykonania aktualizacji ze starszej wersji, jak i mniejsze obrazy rodzielone na GNOME i KDE. Dystrybucja jest dostępna zarówno dla komputerów 32 jak i 64-bitowych. Wersja stabilna najnowszego wydania OpenSUSE według oficjalnego planu ma zadebiutować na początku listopada. Do tego czasu zobaczymy jeszcze dwie wersje przejściowe.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)