Oprogramowanie stworzone dla Stephena Hawkinga teraz otwarte i darmowe

Stephen Hawking jest osobą, której nie trzeba przedstawiać. Wybitny kosmolog i fizyk teoretyczny, u którego jeszcze w latach 60. zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne, od lat w celu komunikacji ze światem zewnętrznym wykorzystuje stworzony przez Intela system ACAT. Firma właśnie podjęła decyzję, która może odmienić życie innych osób cierpiących na tę i inne choroby – oprogramowanie zostało otwarte i udostępnione za darmo.

Oprogramowanie stworzone dla Stephena Hawkinga teraz otwarte i darmowe

ACAT, czyli Assistive Context-Aware Toolkit, jest systemem, który wykorzystując, w przypadku Hawkinga, czujnik umieszczony w jego policzku i przełącznik podczerwieni zamontowany w okularach naukowca, pozwala na przewidywanie tego, co ma on zamiar powiedzieć znacznie skracając czas potrzebny na syntezę odpowiednich słów.

Analizowanie pracy mięśni policzka jest oczywiście tylko jedną z wielu metod, jakimi system może się posiłkować podczas rozpoznawania i przewidywania kolejnych słów. Możliwa jest na przykład implementacja wykorzystująca śledzenie gałek ocznych, mięśni twarzy czy pojedynczych skurczy mięśni. Głównym powodem decyzji Intela o udostępnieniu kodu ACAT jest dalsze rozwijanie kolejnych sposobów już przez społeczność. Taki impuls daje szansę, że konkretna osoba będzie mogła skorzystać z implementacji systemu opracowanej specjalnie dla niej, dając tym samym szansę na lepsze życie tysiącom innych osób, które zapadły na tę samą jednostkę lub borykają się z podobnymi niepełnosprawnościami. W komunikacie Intela na ten temat można przeczytać:

Naszą nadzieją jest to, że dzięki otwarciu kodu tej konfigurowalnej platformy, deweloperzy będą kontynuować poszerzanie tego systemu o nowe interfejsy użytkownika, sensory, metody przewidywania słów i inne funckje. ACAT został stworzony dla maszyn z Windowsem i jest kompatybilny z różnymi sensorami, jak na przykład przełączniki podczerwieni, kamery, przyciski i więcej.

Oczywiście pobieranie informacji za pomocą czujników i urządzeń to tylko część sposobu funkcjonowania ACAT. Do pełnej funkcjonalności niezbędny jest silnik zdolny do identyfikowania pojedynczych liter, łączenia ich w morfemy, a następnie przewidywania konkretnych słów i łączenia ich w wypowiedzenia. Przykładem takiego oprogramowania jest Presage, także dostępny za darmo.

Intel zdecydował się na udostępnienie narzędzia, które – cytując Stephena Hawkinga – zmienia życie. Oprócz opublikowania samego programu, wraz z jego kodem w repozytorium GitHub, Intel udostęnił także dokumentację, która pozwoli na łatwiejszą implementację systemu i dostosowanie go do konkretnych potrzeb niepełnosprawnych.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)