OS X może więcej: przegląd zamienników wyszukiwarki Spotlight

Jedną z mocnych stron systemu OS X jest świetna wyszukiwarka Spotlight, która potrafi naprawdę bardzo wiele. To potężne narzędzie, dzięki któremu nie tylko błyskawicznie odnajdziemy pliki przechowywane na naszym dysku, ale również dokonamy prostych działań matematycznych, sprawdzimy pogodę, notowania giełdowe, kurs walut lub wynik ostatniego meczu ulubionej drużyny.

OS X może więcej: przegląd zamienników wyszukiwarki Spotlight
Michał Sokołowski

Niestety w polskiej wersji systemu jej funkcjonalność jest mocno ograniczona. W tym zestawieniu przedstawiamy przegląd aplikacji, które są dobrymi zamiennikami rozwiązania firmy Apple, a niektóre z nich mogą jeszcze więcej.

Alfred

Alfred to darmowa aplikacja, stworzona przez indyjskich deweloperów Andrew i Vero Pepperrellich. Jej ogromną zaletą jest łatwość obsługi. Alfred doskonale integruje się z systemem OS X i wygląda jakby był jego wbudowanym elementem. Dzięki niemu szybko odnajdziemy pliki lub aplikacje.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Domyślnym skrótem klawiszowym, za pomocą którego wywołujemy okienko wyszukiwania jest Alt (Option) + spacja. Przy wpisywaniu frazy program natychmiast przeszukuje pliki zawierające podane znaki i aplikacje, których nazwa pasuje do ciągu, po czym wyświetla podpowiedzi, zawężając ich zakres w miarę wpisywania kolejnych liter. Gdy odnajdziemy to czego szukamy, wystarczy zatwierdzić swój wybór klawiszem Enter (Return).

Alfred cechuje się szybkością działania oraz intuicyjnym interfejsem. Część funkcji, które oferuje od dawna, zostały dodane do wyszukiwarki Spotlight w systemie OS X Yosemite. Program jest darmowy. Opcjonalnie można rozszerzyć jego możliwości, kupując licencję na „Powerpack”, dzięki któremu otrzymamy między innymi możliwość obsługi iTunes z poziomu Alfreda, integrację z menedżerem haseł 1Password, zapisywanie historii schowka, a także możliwość synchronizacji ustawień programu z Dropboxem. Licencja dla pojedynczego użytkownika kosztuje 17 funtów brytyjskich.

EasyFind

Kolejnym godnym uwagi programem jest darmowy EasyFind. To niewielkie, ale bardzo funkcjonalne narzędzie do wyszukiwania. Jego główne okno przypomina Findera. Wszystkie opcje pozwalające dobrać parametry wyszukiwania są łatwo dostępne, dzięki czemu użytkowanie aplikacji jest bardzo wygodne.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W porównaniu do Spotlight, program ten oferuje znacznie większą kontrolę nad wynikami wyszukiwania. Z lewej strony okna EasyFind możemy zawęzić wyszukiwanie do plików, folderów, plików i folderów, a także do zawartości plików. Na znajdującym się u góry pasku narzędzi mamy dostęp do kilku przydatnych poleceń, takich jak szybki podgląd, usuwanie, udostępnianie, a także opcję wyświetlenia znalezionego pliku w Finderze. Warto wypróbować EasyFind, zwłaszcza że jest darmowy i niewielki – tylko około 3 MB.

Find Any File

Innym ciekawym programem jest Find Any File. Jego ideą jest odnajdywanie tego, czego Spotlight znaleźć nie potrafi. Dzięki tej aplikacji wyszukamy między innymi pliki ukryte lub systemowe. Interfejs nie jest specjalnie atrakcyjny, ani też nowoczesny, ale fakt ten nie neguje funkcjonalności. Jedną z największych zalet programu jest sposób prezentacji znalezionych plików. W wynikach wyszukiwania mamy dostęp do drzewa katalogów, dzięki czemu wystarczy rzucić okiem i od razu wiemy, gdzie dany plik lub folder się znajduje.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście nie zabrakło też możliwości doboru parametrów wyszukiwania, a ustawia się je dodając reguły, podobnie jak ma to miejsce w wyszukiwarce dostępnej w systemowym Finderze. Możemy wybrać przedziały czasowe modyfikacji lub utworzenia wyszukiwanego pliku, jego rozmiaru, a także dostosować szereg innych właściwości. Bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość zapisywania parametrów, dzięki czemu będziemy je mogli wykorzystać ponownie w przyszłości.

Niestety program nie potrafi przeszukiwać zawartości plików. Jeśli zależy nam na tej funkcji, musimy skorzystać z innych aplikacji, na przykład Easy Find. Find Any File jest narzędziem płatnym. W Mac App Store kosztuje 7,99€.

LaunchBar

LaunchBar to aplikacja mogąca pochwalić się dość długą historią jako zamiennik Spotlight. Wersja szósta jest w pełni kompatybilna z najnowszym systemem OS X El Capitan. Program jest niewiele droższy niż Alfred z dodatkiem „Powerpack” i oferuje podobne funkcje.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dokładnie tak jak w Alfredzie, dzięki LaunchBar z łatwością uruchomimy aplikacje zainstalowane na naszym Macu, a także pliki i foldery wykorzystując skróty, których program uczy się gdy z niego korzystamy. Przykładowo jeśli często uruchamiamy Photoshopa to z czasem wystarczy, że wpiszemy „p” i natychmiast LaunchBar zaproponuje nam jego uruchomienie. Inne ciekawe funkcje to między innymi integracja z iTunes, zapisywanie historii schowka, a także możliwość tworzenia ścieżek (workflows), dzięki którym można na różne sposoby zautomatyzować pracę z programem.

LaunchBar wyróżnia się bardzo głęboką integracją z systemem OS X. Za jego pomocą możemy ustawiać przypomnienia, tworzyć nowe wydarzenia w kalendarzu bez potrzeby otwierania jego aplikacji, a także przeszukiwać Internet za pomocą Google. LaunchBar to program oferujący naprawdę szeroką paletę funkcji. Licencja dla pojedynczego użytkownika to wydatek 24€.

Launchy

Launchy to darmowa, wieloplatformowa aplikacja, dostępna nie tylko dla systemu OS X, ale także dla Windowsa i Linuksa. Aplikacja działa w podobny sposób jak inne narzędzia tego typu. Za pomocą skrótu klawiszowego możemy wywołać okienko wyszukiwania, domyślnie jest to Control + spacja.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Możliwości Launchy są bardzo podstawowe. Program pozwala na uruchamianie aplikacji, otwieranie plików oraz stron internetowych, zapisanych w zakładkach preglądarki. Wystarczy wpisać nazwę lub jej fragment w okienko wyszukiwania. Przydatną rzeczą jest możliwość instalacji dodatkowych wtyczek rozszerzających możliwiśco programu. Wygląd interfejsu można spersonalizować, wybierając jedną z dostępnych w preferencjach skórek.

QuickSilver

Zanim popularność zdobył Alfred, jednym z częściej wybieranych przez użytkowników zamienników Spotlight była aplikacja QuickSilver. Program działa w tle, a jego okienko można wywołać za pomocą skrótu klawiszowego. Oprócz podstawowych funkcji, takich jak uruchamianie aplikacji oraz wyszukiwanie plików i folderów, jego ogromnym atutem jest możliwość instalacji wtyczek dodających wiele rozmaitych funkcji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Już po pierwszym uruchomieniu naszym oczom ukazuje się okienko, w którym możemy zainstalować dodatkowe wtyczki i tym samym dopasować funkcjonalność programu do naszych potrzeb, więcej można pobrać ze strony programu QuickSilver. Do wyboru mamy między innymi wtyczkę 1Password, iTunes, Apple Mail, Kontakty i wiele innych. Przydatną i wyróżniającą program funkcją jest możliwość przypisania skrótu klawiszowego do różnych akcji wykonywanych na plikach i folderach. QuickSilver to projekt otwartoźródłowy. Jeśli program nam się spodoba, możemy wesprzeć autorów wpłacając dowolną dotację.

Tembo

Tembo to narzędzie dające użytkownikowi duże możliwości w kontroli wyników wyszukiwania. W praktyce sprawdza się ono jako alternatywa do tworzenia reguł w wyszukiwarce systemowego Findera. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać frazę, a program wyświetli wyniki, dzieląc je na kategorie. Możemy je posortować lub zawęzić, dostosowując opcje z prawej strony głównego okna programu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Atutem aplikacji jest również szybkość działania. Wystarczy kilka sekund, by odnaleźć potrzebne w danej chwili dane. Program oferuje także ogromne możliwości filtrowania wyników wyszukiwania. Przykładowo pliki mp3 można ograniczyć do konkretnego artysty, filmy do określonego kodeku, a obrazki do wybranej rozdzielczości. Wyszukiwanie można również zawęzić do lokalizacji. Domyślnie do wyboru mamy katalogi takie jak Dokumenty, Filmy i Muzyka. Można je zmienić w preferencjach aplikacji. Dodatkowo Tembo pozwala wyszukiwać pliki ukryte oraz systemowe. Program jest płatny, można go zakupić za pośrednictwem sklepu Mac App Store lub na stronie dewelopera.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na koniec warto wspomnieć o prostym, ale jakże funkcjonalnym poleceniu find. Jeśli ktoś lubi korzystać z konsoli, z pewnością ten program zna. Z jego pomocą można znajdować pliki w określonych miejscach, pasujące do podanych parametrów, na podstawie nazwy pasującej do wyrażeń regularnych. Więcej na jego temat możecie dowiedzieć się z dokumentacji (polecenie man find). Wyniki podawane są w postaci listy, którą oczywiście można przekazać innym programom.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)