Ostra konkurencja mobilnych asystentów. Google Now otwarte dla programistów
Po sukcesie Siri, na tworzenie spersonalizowanych aplikacji pełniących funkcje osobistych asystentów użytkownika zdecydowali się najwięksi konkurenci Apple. Microsoft intensywnie pracuje nad dodaniem do Windows 10 swojej Cortany. Nie próżnuje także Google, które w swojej aplikacji Google Now kilka dni temu dodało obsługę języka polskiego. Dziś pojawiły się informacje o otwarciu Now dla wybranej grupy niezależnych deweloperów.
Swoje karty z powiadomieniami może w Google Now od dziś wyświetlać 40 aplikacji. Znalazły się w tym gronie m.in. aplikacja magazynu The Guardian, pozwalający rozpoznawać utwory muzyczne Shazam czy służący do nauki języków Duolingo. Google zapowiada, że to dopiero początek otwierania Google Now na aplikacje firm trzecich – planowane jest systematyczne dodawanie do listy obsługiwanych aplikacji kolejnych pozycji.
Trzeba przyznać, że możliwości opisywane na blogu Google Search robią wrażenie, choć część z wspomnianych tam aplikacji (jak na przykład rekomendująca muzykę Pandora) nie jest w Polsce obsługiwana. Inne, jak na przykład ESPNcricinfo dostarczająca wyczerpujące informacje na temat rozgrywek krykieta, spotkają się raczej z niewielkim zainteresowaniem. Niemniej podstawową korzyścią płynącą z otwarcia Google Now, jest brak konieczności oddzielnego otwierania kolejnych aplikacji, które od dziś będą wyświetlać powiadomienia w jednym miejscu.
Decyzji Google nie należy oczywiście mylić z pełnym udostępnieniem niezależnym deweloperom całego API, jednak otwarcie asystenta chociaż dla części zewnętrznych aplikacji dobrze rokuje. Biorąc pod uwagę współpracę PKP Intercity z Google oraz fakt, że z Google Now można już korzystać w języku polskim, można się spodziewać, że wkrótce obsługiwane będą także aplikacje znad Wisły.