Pale Moon 27.6 dostępny. Dobry wybór dla użytkowników rozszerzeń legacy
Przeglądarka Pale Moon, ciesząca się opinią dobrego zamiennika Firefoksa, została wydana w wersji 27.6.0, a zaraz potem 27.6.1. Dobrą wiadomością dla osób, które nie są jeszcze gotowe na przesiadkę na rozszerzenia WebExtensions, jest informacja, że Pale Moon nadal pracuje ze starym typem rozszerzeń.
15.11.2017 | aktual.: 17.11.2017 14:46
Do Pale Moon można doinstalować większość rozszerzeń z repozytorium Firefoksa dzięki trybowi kompatybilności, ale po ostatnich zmianach w Firefoksie 57 trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie będą działać. Firefox 57 wprowadził API WebExtensions, podczas gdy Pale Moon i kilka innych przeglądarek korzysta ze starego formatu rozszerzeń.
Do listy rozszerzeń, które nie działały prawidłowo w Pale Moon dopisać należy pozycje przeportowane na WebExtensions. W Sieci znalazło się już zestawienie rozszerzeń z dopiskami, które z nich zostaną przepisane, a które prawdopodobnie nie. Warto też zwrócić uwagę na to, że niektórzy deweloperzy porzucili rozwój swoich produktów. Części rozszerzeń nie da się przenieść na WebExtensions ze względu na ograniczenia, jakie nakładają API na dostęp do różnych części przeglądarki.
Jeśli wasze ulubione rozszerzenia spotkał taki los, można skorzystać z Pale Moon i wciąż cieszyć się dostępnością takich rozszerzeń, jak Context Search X, Download Manager, EPUB Reader, OpenDownload2, ScrapBook X, S3.Google Translator, Restart Manager, Stylish, Tab Groups Helper i wiele innych. Pełną listę znajdziecie na stronie Pale Moon. Nie jest tak bogata, jak dla Firefoksa, ale znajduje się tam sporo godnych uwagi pozycji. Warto zwrócić uwagę na przykład na Password Backup Tool, który będzie dobrym zamiennikiem Password Exportera.
Ponadto Pale Moon wyświetli czytelniejszy komunikat, jeśli jednak spróbujemy zainstalować rozszerzenie korzystające z API WebExtensions. Zobaczymy je na przykład przy próbie instalacji takiego rozszerzenia z pliku.
Nowy Pale Moon to zarówno poprawki funkcjonalne, jak i bezpieczeństwa. Na Viście i Windowsie 7 można zauważyć, że niektóre fonty wyglądają inaczej niż przed aktualizacją. Odpowiada za to porzucenie Direct2D 1.0, co pozwoliło rozwiązać niektóre problemy z renderowaniem tekstu. Na Windowsie 7 można Włączyć Direct2D 1.0 instalując Platform Update dla tego systemu.
Użytkownicy korzystający z proxy dostali możliwość korzystania z DNS-ów przez pośrednika. Pojawiła się obsługa komunikacji HTTP z kompresją Brotli i nieco zmieniony mechanizm automatycznego instalowania aktualizacji. Deweloperzy zadbali też o naszą prywatność i dodali możliwość czyszczenia danych na temat połączenia ze stroną przy czyszczeniu historii. Wydana niedługo po 2.6.0 wersja 2.6.1 naprawia ponadto problemy z nowym oknem, rzadkie problemy z połączeniem HTTP/2 i kilka innych błędów.
Pale Moon 2.6.1 znajdziecie w naszej bazie programów dla systemu Windows.