Pale Moon Commander3.0.1
Pale Moon Commander to dodatek do przeglądarki Firefox, który pozwala na łatwą konfigurację jej zaawansowanych ustawień. Dzięki niemu użytkownik będzie mógł dokładnie skonfigurować np. opcje związane z akceleracją sprzętową, bezpieczeństwem, a nawet zachowaniem kart. Dodatek został stworzony przez twórców przeglądarki Pale Moon, modyfikacji Firefoksa.
Po zainstalowaniu dodatku dostęp do ustawień zaawansowanych możemy uzyskać z poziomu dwóch miejsc. Pierwszym jest przejście do listy dodatków, a następnie kliknięcie przycisku Opcje przy pozycji Pale Moon Commander. Druga metoda to wybór opcji Narzędzia z paska menu (na platformie Windows jest ukrywany, można go odkryć naciśnięciem przycisku ALT), a następnie przejście do pozycji Advanced Options. Wszystkie zaawansowane opcje zostały ułożone w grupy i podgrupy w celu łatwiejszego ich odnalezienia.
Pierwsza zakładka dotyczy wyświetlania. Skonfigurujemy na niej ustawienia akceleracji 2D, wygładzania krawędzi w przypadku grafiki 3D, typ renderingu fontów i ich wygładzanie, a także profile kolorów. Druga zakładka oferuje ustawienia dotyczące sieci: pozwala na sterowanie protokołem IPv6, ustawianie buforów DNS, a także automatycznego dopisywania początków i końców adresów. Znajdziemy tutaj również ustawienia potokowania (http Pipelining), które mogą pozwolić na szybsze ładowanie stron internetowych, a także ustawienia związane z działaniem protokołu SPDY.
Trzecia zakładka dotyczy wydajności. Tutaj znajdziemy opcje konfiguracyjne silnika JavaScript, m.in. wybór jego silnika, oraz całkowite wyłączenie JS. Zarządzać możemy odśmiecaczem, a także dokładnie skonfigurować wielkość pamięci podręcznej przeglądarki, tak tej dyskowej jak i przechowywanej w pamięci operacyjnej. Dzięki dodatkowi w kilka sekund będziemy mogli włączyć jej kompresowanie. Kolejna z zakładek zawiera ustawienia dotyczące interfejsu użytkownika. W podgrupach znajdziemy m.in. funkcję podświetlania domen, usuwanie informacji o protokole z paska adresu, automatyczne uzupełnianie adresów, a także sterowanie trybem ekranowym zarówno uruchamianym ręcznie jak i inicjowanym przez aplikacje napisane w HTML5. Jedna z grup umożliwia zarządzanie kartami: możemy szybko wyłączyć efekt animacji jaki towarzyszy ich zamykaniu, zmieniać zachowanie przycisku wyłączania karty, a także sposób przełączania między nimi.
Przedostatnia zakładka to funkcje związane z bezpieczeństwem. Tutaj możemy sterować zachowaniem i uprawnieniami JavaScriptu i skryptów zawartych na stronach np. zmianą atrybutów obrazków, pozwoleniem na zamykanie okien, blokowaniem przycisków myszy lub przycisku zamykania, oraz pasków przeglądarki. Dzięki tej grupie skonfigurujemy także ustawienia SSL dobierając najniższy i najwyższy wspierany protokół (np. decydując się tylko na TLS), blokując skrypty, które nie są wysyłane kanałem szyfrowanym, a także wymuszając tego typu połączenia. Zaawansowani użytkownicy mogą się nawet pokusić o ręczne sterowanie włączonymi i wyłączonymi algorytmami i protokołami, które są obsługiwane w przypadku transmisji szyfrowanych.
Ostatnia z zakładek pozwala na wyłączenie wbudowanej w Firefoksa przeglądarki plików PDF, ustawianie limitu miejsca dla HTML5 Local Storage, a także resetowanie ustawień do domyślnych. Dodatek niestety nie oferuje polskiej wersji językowej, ale dla zaawansowanych użytkowników chcących dokładnie określić ustawienia Firefoksa nie powinno stanowić to problemu.