Pierwsze chwile z nowym pakietem CorelDRAW Graphics Suite X8
Firma Corel obchodziła w środę „osiemnastkę”, czyli święto z okazji wydania 18 wersji pakietu CorelDRAW, oznaczoną X8. Tradycyjnie już mogliśmy zobaczyć nowości w programie prezentowane przez Aleksego Pawliczuka, wykładającego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, najlepiej jednak sprawdzić je własnoręcznie.
Rozpoczęcie pracy z pakietem CorelDRAW Graphics Suite ma być łatwiejsze dla początkujących użytkowników dzięki nowemu przewodnikowi. Został on przygotowany z myślą o użytkownikach programów firmy Adobe, których okoliczności lub ciekawość pchnęły w kierunku nowego rozwiązania. Można także skorzystać z układu przycisków znanego z CorelDRAW X6, układu uproszczonego lub kilku innych. Jeśli wybrany okaże się nieodpowiedni, można szybko go zmienić w menu Okno → Obszar roboczy.
W ustawieniach można także wybrać kolor obszaru roboczego i pasków z narzędziami. Na potrzeby ekranów o różnych rozdzielczościach pojawiła się tu także możliwość skalowania interfejsu programu, od 50% do 250%.
CorelDRAW X8 został tak zoptymalizowany, by wykorzystać możliwości Windowsa 10, ekranów z rysikiem, ekranów 4K i umożliwia pracę na kilku monitorach. Ulepszony został pasek „Podpowiedzi”, widoczny z prawej strony okna programu. Pod odpowiednimi oznaczeniami kryją się dodatkowe filmy, powiązane artykuły podpowiedzi oraz samouczki, pozwalające zapoznać się z działaniem narzędzi. Wpisy można przeczytać po polsku i zazwyczaj jasno przedstawiają zastosowanie narzędzi czy obiektów. Te same materiały z ilustracjami można przejrzeć na stronie pomocy. Co ciekawe, Corel przygotował także e-booki wprowadzające do pracy z CorelDRAW X8 i PHOTO-PAINT X8. By je pobrać, należy zalogować się na swoje konto na stronie Corela i przejść do działu „Do pobrania”. Będą tam widoczne, jeśli do konta przypisana jest pełna wersja pakietu.
Na prośbę użytkowników w programie CorelDRAW X8 w końcu wprowadzona została funkcja pozornie oczywista, ale przez długie lata niedostępna – ukrywanie pojedynczego obiektu lub grupy obiektów. Dotychczas można było wyłączyć widoczność jedynie warstwy, a więc wszystkich obiektów na niej umieszczonych na raz.
Ukryć obiekt można z menu kontekstowego. Niewidoczne pozycje na liście obiektów na warstwie zostaną wyszarzone. Implementacja rozwiązania w tej wersji programu nie przewiduje możliwości szybkiego przełączania widoczności obiektów z poziomu tej listy – ikonka z oczkiem została zarezerwowana dla warstw.
Kolejna ciekawa funkcja, która z pewnością przyspieszy pracę, to kopiowanie i wklejanie fragmentów krzywych, co wiąże się też z ulepszonym zaznaczaniem pojedynczych węzłów. Po zaznaczeniu fragmentu ścieżki, czy to przez ręczne rysowanie kształtu, czy zaznaczeniem prostokątnym, można go skopiować i wkleić (Ctrl+C i Ctrl+V) w innym miejscu. Tym sposobem można szybko tworzyć bardzo regularne wzory i ponownie wykorzystywać ciekawe fragmenty obiektów.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na ulepszone narzędzie Nóż, które pozwala pociąć dowolny obiekt lub mapę bitową. Można wykorzystać linię prostą, krzywą Beziera lub narysować cięcie odręcznie.
CorelDRAW X8 wprowadził zupełnie nowy element do pakietu programów. Znalazł się tu program Corel Font Manager, który służy do przeglądania dostępnych na komputerze i w Centrum zasobów fontów, z podziałem na dostępność (zainstalowane i niezainstalowane), rodziny, kroje, style, szerokość znaków, zakres i oczywiście formaty pliku, w jakich są dostępne. Bardzo ważne jest też to, że program pozwala podejrzeć fragment tekstu napisany wybranym krojem, dzięki czemu praca z typografią jest szybsza i można od razu zorientować się, czy w zainstalowanym pliku znajdują się wszystkie potrzebne glify.
Program jest bardzo prosty, wygodny i przede wszystkim czytelnie prezentuje informacje na temat fontów. Często używane można zbierać w ulubionych, można też budować własne kolekcje. Część funkcji menedżera fontów znalazła się także w innych programach, dzięki czemu podczas tworzenia projektu można szybciej znaleźć odpowiedni krój. Można włączyć filtrowanie i wybrać rozmiar podglądu. Są tu też dostępne kolekcje użytkownika, stworzone w programie Corel Font Manager.
Skoro o dodatkowych zasobach mowa, warto zaznaczyć, że ich przeglądanie jest łatwiejsze dzięki nowemu dokowanemu panelowi Pobierz więcej, który można włączyć, wybierając go z listy dokowanych okien, tuż pod Podpowiedziami i Właściwościami obiektu. Można tam kupić rozszerzenia do programu, pełne wersje programów, a także przeglądać biblioteki materiałów stockowych (Fotolia, iStock, Flickr) i własny dysk. To rozwiązanie przypomina wprowadzoną niedawno do programów Creative Cloud integrację z Adobe Stock.
W wielu artykułach na temat nowej wersji CorelDRAW Graphics Suite X8 można przeczytać o nowym dokowanym oknie Obramowanie i przelotka, które pozwala utworzyć baner na podstawie zawartości strony lub wybranych obiektów na stronie. Wspomniane okno to kosztujący 17,99 € dodatek do programu, który przyspiesza przygotowanie materiałów do druku bannerów reklamowych. Dzięki niemu można szybko dodać do projektu obramowanie zabezpieczające, dzięki czemu podczas końcowej obróbki żaden istotny fragment nie zostanie „ucięty”. Można też rozplanować rozmieszczenie przelotek (wzmocnionych metalowymi kółkami otworów, które posłużą do mocowania wydrukowanych banerów) i odmierzyć odpowiedni margines materiału, który zostanie zagięty na rzecz wzmocnionego obramowania. Rozszerzenie dostępne jest w języku polskim.
Pracujących z cieniami ucieszy możliwość wykorzystania rozmycia Gaussowskiego na cieniu, z podglądem na żywo. Rozmycie tego typu jest także dostępne jako soczewka w programie PHOTO-PAINT, co pozwala używać go bez naruszania oryginalnego zdjęcia. Soczewkę można też dowolnie maskować, by efekt był widoczny tylko nad częścią obrazu.
W programie PHOTO-PAINT pojawiło się także narzędzie Klonowanie korygujące, które można wykorzystać do retuszu. Narzędzie to nie klonuje bezpośrednio pikseli z jednego miejsca na drugie, ale stara się połączyć klonowany fragment z miejscem docelowym tak, by wyglądały, jak jedna powierzchnia. Nowy pędzel działa bardzo sprawnie i świetnie się sprawdza przy usuwaniu punktowych niedoskonałości i zmarszczek. Podczas pracy widoczny jest podgląd końcówki pobierającej i końcówki malującej pędzla.
Podobnie jak Lightroom i inne programy dla fotografów, PHOTO-PAINT może także poprawić perspektywę na zdjęciach i skorygować zniekształcenia. Odpowiednia opcja znalazła się w menu Dopasowanie. Nie jest jednak w tej chwili zadowalająca. Zaawansowanym użytkownikom zabraknie podglądu na żywo wprowadzonych zmian, początkującym możliwości automatycznego dobrania parametrów. Jeśli chodzi o prostowanie zdjęć, wciąż niezastąpiony jest dla mnie Upright w Lightroomie.
Miłośnicy rozszerzania możliwości programów Corela i automatyzacji zadań mogą od niedawna korzystać z nowej witryny społeczności. Odświeżony portal oferuje łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, uczących wykorzystywać SDK, przykładowych makr i oczywiście forum.
Pakiet CorelDRAW Graphics Suite X8 można testować przez 15 dni. Wersję próbną znajdziecie w naszej bazie programów.
W pakiecie znajdują się programy CodelDRAW X8, Corel PHOTO-PAINT X8, Corel Font Manager X8, Corel PowerTrace X8, Corel CONNECT, Corel CAPTURE X8 i Corel Website Creator. Poza tym do dyspozycji mamy kilka programów pomocniczych, 10 tysięcy obrazków, 2 tysiące zdjęć, tysiąc fontów OpenType, 350 szablonów, 2 tysiące szablonów grafik na pojazdy i ponad tysiąc wypełnień, deseni i ramek do wykorzystania. Użytkownicy uzyskają także dostęp do interaktywnych samouczków, filmowych materiałów szkoleniowych i wielu innych dodatków. Cena pełnej wersji na stronie producenta wynosi 2 699 złotych brutto.