Pirackie odtwarzacze z Kodi będą ścigane jak pirackie karty TV‑SAT?
1 kwietnia zainteresowani odtwarzaczem Kodi mogli dać się nabraćna primaaprilisowy żart – strona główna projektu zostałazastąpiona interaktywną planszą, informującą o tym, żeamerykańskie organa ścigania zajęły domenę kodi.tv w ramachantypirackiej operacji. Śmieszne? Bardzo śmieszne. Jak tak dalejpójdzie, to jednak niewykluczone, że taką planszę zobaczymy jużnie jako primaaprilisowy żart. Dzięki staraniom stowarzyszeńbranży filmowej coraz trudniej jest przedstawić Kodi jako niewinnąplatformę do odtwarzania multimediów, nie mającą nic wspólnego zpiractwem.
Rosnącą popularność pirackich streamingów w Internecienajlepiej pokazują statystyki torrentowych trackerów. Z naszychobliczeń wynika, że rok do roku średnia popularnośćnajciekawszych seriali udostępnianych na BitTorrencie, mierzonaliczbą ich wysiewających poprzez The Pirate Bay, spadła o około30%. Być może to w pewnym stopniu efekt tego, że niektórzyinternauci kupili sobie abonament na Netfliksa, ShowMaxa czy inne HBOGO, ale z drugiej strony – żaden z wiodących serwisów VoD nieodnotował aż takiego wzrostu oglądalności w ciągu tegoostatniego roku.
Znacząco za to wzrosło zainteresowanie podłączanymi dotelewizorów odtwarzaczami multimedialnymi z Androidem, które odrazu przynoszą gotowy do oglądania pirackich filmów i serialiodtwarzacz Kodi. Ceny są nie do pobicia. Oto pierwsza z brzeguoferta z takim odtwarzaczem na AliExpress. Już za 31 dolarówdostajemy pudełeczko z procesorem Amlogic S905X, 1 GB RAM, wsparciemrozdzielczości do 4K/60 FPS na kodekach VP9 Profile-2 i H.265 – ato wszystko pod kontrolą Androida 6.0 z Google Play. Sprzedawcazainstalował na tym aplikacje Netflixa, Skype’a czy YouTube’a,ale to nie koniec. Otwarcie reklamuje, że na jego odtwarzaczuznajdziemy Kodi z takimi wtyczkami jak Ororo.tv, Movies HD, Exodusczy Showbox.
Piractwo wygrywa wygodą
Dla Zwykłego Użytkownika oznacza to, że po rozpakowaniu takiegopudełeczka, podłączeniu go do sieci i do telewizora, ma tysiącespiraconych filmów i seriali na wyciągnięcie ręki – bezkonieczności samodzielnego poszukiwania ich w Internecie, bez ryzykanapotkania malware, i co najważniejsze, bez jakiegokolwiek ryzykaprawnego, przynajmniej w Unii Europejskiej. Póki co bowiem nie mażadnych sankcji karnych dla tych, którzy oglądają udostępniane wsieci pirackie streamingi. Nic więc dziwnego, że odtwarzacze z Kodii kompletem pirackich wtyczek wyrosły na głównezagrożenie dla właścicieli praw autorskich, tym bardziej, żekupić je bardzo łatwo, nie tylko w chińskich serwisach, ale nawetna Amazonie czy Allegro.
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w praktyce taki odtwarzaczniczym nie różni się od rozwiązań, które pozwalały wpoprzednich dekadach oglądać zakodowane kanały telewizjisatelitarnej – i które zostały szybko zdelegalizowane. W świetlepolskiego prawa samo posiadanie pirackich kart do odbioru płatnychpakietów telewizyjnych (np. popularne Funrarri z wgranym odpowiednimsoftware) jest karane. Osoby w ten sposób „kradnące sygnał”mogą zostać ukarane grzywną, a nawet więzieniem.
Amazon: zniszczymy, skonfiskujemy
Pierwsze kroki do potraktowania odtwarzaczy z Kodi na równi zesprzętem do telewizyjnego hackingu zostały już poczynione przezAmazon. Największy sklep internetowy na świecie zmienił swojąpolitykę, oficjalnie zakazując wystawiania odtwarzaczymultimedialnych, które mogłyby „ułatwiać piractwo”.Sprzedawcy, którzy taki towar wystawiają, ryzykują jegozniszczeniem (znajduje się on fizycznie w centralach logistycznychAmazonu), bez jakiejkolwiek rekompensaty. Ich konta zostanązawieszone, a należne płatności wstrzymane, a nawet skonfiskowane.
Dla antypirackiej organizacji Irdeto to przełom – oto po razpierwszy wielki gracz podjął działania pozwalające realnieograniczyć zasięg pirackiego marketingu. Mark Mulready, dyrektords. cyberusług w Irdeto wyraził nadzieję, że inne firmye-commerce pójdą w ślady Amazonu. Czy jednak cokolwiek to zmieni?Na dobrą sprawę piracki odtwarzacz z Kodi od niepirackiego różnijedynie jakieś 5 minut czasu potrzebnego na instalację wtyczekpozwalających łatwo odtwarzać wszystko, czego dusza zapragnie.Wystarczy że sprzedawca przeredaguje ofertę na Amazonie, usuwającwszelkie wzmianki o Exodusie czy Showboksie i może czuć siębezpiecznie. Wątpliwe więc, by organizacje antypirackie dały siędługo w ten sposób wodzić za nos. W końcu zobaczą, co jestgłównym problemem.
Według oficjalnych statystyk, z odtwarzacza Kodi pod koniec 2016roku korzystało ponad 38 mln użytkowników. To wzrost o 97% rok doroku. Czy ktoś naprawdę wierzy (poza twórcami Kodi) w to, że tenwzrost napędzany był przez chęć oglądania legalnieudostępnianych streamingów z oficjalnego repozytorium odtwarzacza?
Przełomowy w tej sprawie będzie wyrok w sprawie narzędziazdalnego dostępu NanoCore,którego autor Taylor Huddlestone został zatrzymany przez FBI zaudział w spisku mającym na celu cyberprzestępczą działalność.Między NanoCore a Kodi istnieje wiele istotnych analogii. Jedno idrugie reklamowane jest jako świetne narzędzie do dozwolonych przezprawo aktywności, zarazem jednak jedno i drugie wykorzystywane jestprzede wszystkim do naruszeń prawa. Jeśli Huddlestone, jako twórcaNanoCore może zostać postawiony przed sądem za ułatwienienielegalnych działań, tj. cyberataków, to równie dobrze przedsądem postawieni mogą zostać twórcy Kodi, właśnie za ułatwienienielegalnych działań – uczynienie z pirackiego streamingurozwiązania lepszego i wygodniejszego niż oferta legalnychdystrybutorów.