PKO BP opublikował zasady. Dotyczą wszystkich klientów
PKO BP opublikował listę 10 zasad, których powinni przestrzegać klienci chcący zachować bezpieczeństwo podczas obsługi bankowości internetowej, ale nie tylko. Opublikowane przez PKO BP reguły są na tyle uniwersalne, że powinny zostać przyswojone także przez klientów innych banków.
18.04.2024 12:56
Komunikat bezpieczeństwa PKO BP z regułami bezpiecznego poruszania się po cyberprzestrzeni dotyczy w praktyce wszystkich. Nieustannie odnotowujemy bowiem przypadki ataków, w tym podszywania się pod pracowników banków w ramach spoofingu, co na co dzień stanowi zagrożenie dla klientów, zwłaszcza tych, którzy są mniej biegli w tematyce cyberbezpieczeństwa.
PKO BP przypomina więc, że bezpieczeństwo związane z bankowością internetową i mobilną można zachować, stosując się do 10 najważniejszych zasad. Należy pamiętać przede wszystkim, aby:
- Nie udostępniać nikomu swoich danych, w tym loginu, hasła, PESEL-u czy kodów Blik,
- Nie zgadzać się na finalizację transakcji poza oficjalną drogą oferowaną przez znane serwisy ogłoszeniowe - to jedna z metod oszustów,
- Nie klikać nieznanych linków otrzymywanych w wiadomości SMS czy komunikatorach - nawet jeśli nadawcą jest znajomy,
- Nie logować się do banku przez publicznie dostępne hotspoty Wi-Fi,
- Nie podłączać do komputera nieznanych nośników USB - mogą być zainfekowane złośliwym oprogramowaniem,
- Jeśli ktoś podaje się przez telefon za pracownika banku - sprawdzić jego tożsamość. W PKO BP można to zrobić przez aplikację IKO,
- Czytać dokładnie treść SMS-ów z kodami autoryzacyjnymi do transakcji bankowych,
- Stosować skomplikowane hasła - niedawno zasady ich tworzenia przypominał sam bank,
- Sprawdzać adres strony www i certyfikat przed logowaniem do banku i płatnością w internecie. Od siebie przypominamy, jak rozpoznać fałszywą stronę,
- Regularnie aktualizować system, aplikacje i przeglądarki internetowe, by zapewnić ich bezpieczeństwo od strony technicznej. Warto również korzystać jedynie z oficjalnych sklepów z aplikacjami i dostawców oprogramowania.
Chcąc dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, warto pamiętać o aktywowaniu przy każdej możliwej okazji uwierzytelniania dwuetapowego. Dzięki niemu, nawet jeśli oszust wejdzie w posiadanie autentycznego loginu i hasła do danej usługi, nie uda mu się zalogować na konto bez tytułowego dodatkowego składnika (najczęściej jednorazowego kodu z wiadomości SMS). Uwierzytelnianie dwuetapowe dostępne jest w szeregu popularnych usług, w tym choćby na Facebooku.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl