PlayStation 5 kontra pecet z SSD. Sprawdzamy, który jest szybszy
Jednym z głównych atutów konsoli PlaySation 5 ma być wykorzystanie dysku SSD, który znacząco przyśpieszy czasy uruchamiania gier i ładowania poziomów. Chociaż dyski SSD są już pospolitym komponentem większości komputerów, to Sony nie wykorzystało dysków dostępnych na półkach, a stworzyło własny. Cechuje się on rozwiązaniami, które mają jeszcze bardziej poprawić wrażenia z gier nowej generacji.
12.11.2020 | aktual.: 12.11.2020 22:54
Mark Cerny, główny inżynier systemów PlayStation, tłumaczył, że sama prędkość ładowania gier to nie jedyne zalety dysku SSD w PS5. Mówił też, że nie można bezpośrednio porównywać dysku SSD w PlayStation 5 i dysków dla komputerów PC. Mimo to właśnie to zrobiliśmy.
Konsola PlayStation 5 już w naszej redakcji od około tygodnia, więc postanowiliśmy porównać, czy wczytuje gry szybciej niż pecet z dyskiem SSD. Wybraliśmy do tego komputer ze średniej półki cenowej, aby współzawodnictwo było w miarę uczciwe.
Dysk SSD, który stanął w szranki z PlayStation 5 to Kingston KC2500 o pojemności 1 terabajta oraz prędkości 3,5 GB/s (odczyt) i 2,9 GB/s (zapis). Zamontowany jest na płycie głównej Asus TUF B450 Gaming Plus z procesorem AMD Ryzen 5 3600. Jak widać, nie jest to zestaw entuzjasty za kilkanaście tysięcy złotych, a raczej tzw. "entry level".
Jesteśmy świadomi, że dysk SSD Kingstona ma sekwencyjnie nieco niższe osiągi niż PS5, a procesor nie jest idealnym odpowiednikiem CPU w konsoli (takim byłby AMD Ryzen 7 3700X). Mimo wszystko uznaliśmy, że dysponując właśnie takim sprzętem, warto będzie porównać czasy ładowania.
SSD PS5 kontra SSD NVMe PC. Pojedynek prędkości
Test przeprowadziliśmy na 9 grach, czas był mierzony od włączenia gry z menu lub z pulpitu do pojawienia się menu głównego (w "BF 1" do momentu, w którym należy wcisnąć przycisk a w "GTA V" do wczytania się poziomu). Wyniki, w sekundach, prezentują się następująco.
Jak widać, pojedynek nie jest przesądzony, większość czasów jest dość podobna. Można mówić o remisie ze wskazaniem na peceta. Warto zwrócić uwagę na czasy ładowania "Wiedźmina 3" i "Desperados 3". Na komputerze proces ten jest prawie dwa razy szybszy.
Testu tego nie należy traktować jako ostatecznego polowania wydajności dysków SSD i PC. Testowane gry na PlayStation 5 nie były optymalizowane pod kątem dysku SSD w "piątce", takie dopiero zaczną powstawać. Warto pamiętać, też o specjalnych rozwiązaniach, o których mówił Mark Cerny, z których będą mogły korzystać gry na PS5. To m.in. 6 poziomów priorytetów odczytu (dyski NVMe mają 2), skuteczniejsze wykorzystanie pamięci RAM, czy krótsze instalowanie patchów.
Kilka słów o dysku SSD Kingston KC2500. Jest to dysk oferowany masowemu odbiorcy w przystępnej cenie prawdopodobnie bardziej dla komputerów do biznesu niż do gier. MA wbudowane opcje szyfrowania, nie posiada natomiast radiatora, który odprowadza ciepło, co jednak nie wpływa widocznie podczas standardowego grania.
Dostępny jest w kilku pojemnościach. Wersja 1000 GB jest dostępna w cenach od 649 (w promocji) do 849 zł (cena zbliżona do regularnej). Cena promocyjna czynie go dość atrakcyjnym wyborem, choć można znaleźć także tańsze modele o podobnej specyfikacji.
SSD Kingston M.2 PCIe NVMe KC2500 - specyfikacja:Interfejs M.2 PCIe NVMe 3.0 x4Prędkość odczytu (maksymalna) 3500 MB/sPrędkość zapisu (maksymalna) 2900 MB/sNiezawodność MTBF 2 000 000 godz.Szyfrowanie 256-bitowe szyfrowanie danych AESOdczyt losowy 375,000 IOPSZapis losowy 300,000 IOPS