Plus goni za konkurencją i wprowadza lepszą jakość rozmów

Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, planuje wprowadzić dla swoich klientów ulepszenia w jakości rozmów telefonicznych. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie zastosowanie technologii HD Voice, jednak docelowo Plus chce obsługiwać rozmowy z wykorzystaniem sieci LTE. Na ile zapewnienia o rewolucji w jakości połączeń głosowych są hasłem sprzedażowym, a na ile rzeczywistym osiągnięciem?

Plus goni za konkurencją i wprowadza lepszą jakość rozmów

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Plus przespał moment wprowadzania HD Voice przez konkurencję – wśród wiodących operatorów zdecydował się na wprowadzenie tej technologii jako ostatni. Co więcej, aktualnie udostępniono ją jedynie w Warszawie oraz w podlaskiem i lubelskiem. Trudno uznać takie opóźnienia za powód do dumy.

Opinie użytkowników na temat jakości słyszanego w głośniku głosu po wprowadzeniu HD Voice w Polsce są podzielone. Z pewnością znajdą się zwolennicy takiego rozwiązania, jednak wielu użytkowników nie słyszy znaczącej różnicy, pojawiły się także krytyczne zarzuty dotyczące mechanicznego brzmienia i nienaturalności dźwięku.

Obraz

Dużo bardziej interesujący wydaje się kierunek, w jakim Plus deklaruje rozwój ulepszania jakości dźwięku, czyli VoLTE. W praktyce nie jest to nic szczególnie innowacyjnego, sposób funkcjonowania VoLTE można porównać do VoIP. To, co może znacząco wpłynąć na sytuację na rynku będzie sposób rozliczania klientów z rozmów VoLTE. Jeżeli połączenia telefoniczne będą rozliczane w ramach transmisji danych, to pod znakiem zapytania stanie sens pobierania dotychczasowych opłat abonamentowych – opłacany będzie tylko pakiet danych.

Interesująca jest również kwestia zużycia energii podczas wykorzystania VoLTE. O ile jeszcze dwa lata temu testy wskazywały na dwukrotnie większy niż w technologii CDMA pobór mocy, dziś sytuacja wygląda inaczej: zastosowano możliwość aktywnego przełączania się pomiędzy wysyłaniem danych i głosu, możliwe się stało wykorzystanie sprzętowych kodeków audio i wideo, obsługiwanych bezpośrednio przez procesor pasma podstawowego (odpowiedzialny za obsługę nadawania, modulowania czy kodowania sygnału). Zużycie baterii ma się w związku z tym zmniejszyć o połowę w stosunku do aktualnie wykorzystywanych metod realizowania połączeń głosowych.

Testy VoLTE trwają w Stanach Zjednoczonych od lutego 2013 roku i przyciągają dużą uwagę branży, które postrzega wykorzystanie LTE do obsługi rozmów telefonicznych jako duży krok w rozwoju telefonii komórkowej. Trudno określić datę polskiej premiery, szczególnie biorąc pod uwagę opieszałość Plusa we wprowadzaniu HD Voice.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)