Policja apeluje o ostrożność. Trzeba zapamiętać cztery zasady
Policja ostrzega o znanym oszustwie "na uszkodzony telefon", przez które można paść ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Każdy może bowiem otrzymać SMS od obcej osoby, która podszywa się pod bliską rodzinę lub przyjaciela i prosi o finansowe wsparcie pod pretekstem uszkodzenia smartfonu.
Policja informuje, że mimo licznych apeli i nagłośnienia sprawy, nadal regularnie dostaje zgłoszenia od osób, które padły ofiarami oszustów "na uszkodzony telefon". Chodzi o znany od wielu miesięcy proceder, w którym atakujący podszywa się pod rodzinę lub znajomego potencjalnej ofiary i wysyła do niej wiadomość SMS z nieznanego numeru. Sugeruje przy tym, że dotychczasowy numer telefonu musiał zmienić w wyniku uszkodzenia smartfonu. Później zachęca do kontynuacji rozmowy na WhatsAppie.
Jeśli odbiorca SMS-a nie zorientuje się, że to manipulacja i będzie brnąć w rozmowę wierząc, że kontaktuje się z przykładową córką lub przyjacielem, docelowo zostanie poproszony o wsparcie finansowe w związku z nieoczekiwanym wydatkiem na telefon. Atakujący najpewniej posłuży się jakiegoś rodzaju linkiem lub poprosi o zrealizowanie przelewu Blikiem. W każdym przypadku pieniądze trafią w praktyce na konto nieznajomego, który tylko podszywał się pod osobę z bliskiego grona ofiary.
Policja apeluje więc, aby zachować ostrożność i stosować się do czterech zasad, które mogą pomóc uniknąć problemu tego rodzaju. Zaleca się:
- zachować spokój i nie działać pod wpływem emocji,
- nie klikać załączonych do rozmowy linków,
- zweryfikować treść wiadomości,
- rozmawiać z bliskimi o znanych metodach stosowanych przez oszustów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo policja przypomina o szeregu fundamentalnych zasad bezpieczeństwa w sieci, w tym aby nie udostępniać obcym osobom haseł do swoich kont, pamiętać o wylogowaniu się z bankowości internetowej, sprawdzać logo, nazwę i adres URL odwiedzanych stron, nie instalować nieznanych aplikacji oraz nie skanować i wysyłać danych z dowodu osobistego czy karty płatniczej. Stosowanie się do tych reguł pomoże bowiem zapobiec zdecydowanej większości o ile nie wszystkim próbom manipulacji, które realizowane są dziś przez internet.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl