Polsko-ukraińska współpraca cyfrowa. mObywatel zintegrowany z DIIA
Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow podczas konferencji prasowej w Kijowie ogłosili polsko-ukraińską współpracę, której efektem jest zintegrowanie aplikacji rządowych mObywatel i DIIA. Ukraińcy wkrótce będą mogli wyświetlić prawo jazdy w polskiej aplikacji.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji, zaprezentował wypracowane wspólnie ze stroną ukraińską rozwiązanie, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy – o czym donosi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
"Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania, które proponujemy, mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci w Ukrainie" – powiedział minister Cieszyński.
O integracji aplikacji mObywatel i DIIA poinformował na swoich social mediach również Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy. "Duże ogłoszenie o integracji Diia i mObywatel. Unikalny przypadek transgranicznego udostępniania dokumentów pomiędzy aplikacjami rządowymi. Już wkrótce Ukraińcy, którzy uciekli do Polski, będą mogli mieć cyfrowe prawa jazdy i paszporty samochodowe z Diia w mObywatelu" – napisał Fedorow.
Wicepremier Ukrainy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie wypowiedział się w superlatywach o polsko-ukraińskiej współpracy. "Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa, jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami, używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie" – podkreślił Fedorow.
DIIA – cyfrowa karta pobytu
DIIA to pierwsza w Europie w pełni cyfrowa karta pobytu, z której korzysta już co czwarty obywatel Ukrainy znajdujący się w polskim systemie rejestrów państwowych. Aplikacja, okazana razem z dokumentem podróży, umożliwia obywatelom Ukrainy przekraczanie granicy Unii Europejskiej (np. powrót do Ukrainy) oraz ułatwia podróżowanie w ramach strefy Schengen.
Integracja aplikacji mObywatel i DIIA to kolejne wdrożenie, po uruchomionym już trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy. Zaprezentowane przez ministrów wdrożenie dotyczące prawa jazdy ma zostać udostępnione użytkownikom do końca 2022 r.
Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl