Poznaj Squid. Źródło wiadomości o wszystkim, co cię interesuje

Internet jest niemal nieskończonym źródłem wiadomości na każdy temat i z każdego zakątka świata. Jak śledzić interesujące cię tematy i nie zwariować od nadmiaru informacji? Polecamy do tego aplikację Squid, która dobiera wiadomości zgodnie ze wskazanymi tematami, korzystając z dostępnych źródeł w wybranym języku. To jednak nie koniec jej możliwości. Squid jest aplikacją, z którą można być na bieżąco, poznać nowe źródła informacji i poszerzyć horyzonty, a nawet szlifować angielski bez nadmiaru informacji.

Poznaj Squid. Źródło wiadomości o wszystkim, co cię interesuje
Poznaj Squid. Źródło wiadomości o wszystkim, co cię interesuje

Źródła z kraju i ze świata

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji Squid nie trzeba podawać swoich danych ani nigdzie się logować, gdyż aplikacja nie jest powiązana z żadną chmurą. Wszystko działa tylko na smartfonie. Domyślnie aktywnych jest kilka najpopularniejszych kategorii wiadomości jak „Świat”, „Polityka”, „Biznes”, „Technologie”, „Sport” czy „Film”. W każdej z kategorii prezentowane są najważniejsze wiadomości w danej chwili, a na plakietce artykułu widnieje informacja o tym, z jakiego źródła pochodzi. Interfejs jest czytelny i od pierwszego uruchomienia wiadomo jak się aplikacją posługiwać.

  • Ekran powitalny Squid – najważniejsze wiadomości z różnych sekcji
  • Wiadomości z kategorii „Biznes”
[1/2] Ekran powitalny Squid – najważniejsze wiadomości z różnych sekcji

Może się zdarzyć, że na ten sam temat pojawi się kilka wiadomości z różnych źródeł, co pozwala poznać różne punkty widzenia. Niektóre informacje nie dają się też zaklasyfikować jednoznacznie, więc będą widoczne się w różnych kategoriach. Można argumentować, że aplikacja Google News rozwiązuje kwestię duplikatów lepiej, ale tam nie znajdziemy wyraźnego podziału tematycznego i mimo wszystko musimy poświęcić część prywatności na rzecz dobrze dopasowanych wiadomości.

Podobnie jak w innych aplikacjach do czytania wiadomości, w Squid także można blokować źródła, których czytać nie lubimy. By to zrobić, trzeba otworzyć jeden z artykułów z tego źródła, dotknąć przycisk z plusem w prawym dolnym rogu i wybrać polecenie z przekreśleniem. Następnie wybór należy potwierdzić. Źródła zablokowane znajdują się na specjalnej liście i w każdej chwili można któreś z nich przywrócić.

  • Menu artykułu. Od góry: zakładka, formatowanie, blokada źródła, udostępnianie, rysowanie i naklejki
  • Blokowanie źródła (nie róbcie tego :-))
[1/2] Menu artykułu. Od góry: zakładka, formatowanie, blokada źródła, udostępnianie, rysowanie i naklejki

Wiadomości tylko na tematy, które cię interesują

Tematy czytanych wiadomości można bardzo precyzyjnie określać w ustawieniach aplikacji. Do wyboru jest w sumie 40 głównych kategorii, w tym kilka dość niszowych, jak Podcasty i Vlogerzy. Widać, że Squid został przygotowany z myślą o osobach zainteresowanych kulturą internetu, czego nie można powiedzieć o konkurentach.

  • Wybór kategorii wiadomości, w tym w języku angielskim
  • Podkategorie e-sportu do wyboru
[1/2] Wybór kategorii wiadomości, w tym w języku angielskim

Najbardziej zadowoleni będą miłośnicy sportu, a w szczególności piłki nożnej. W Squid osobną kategorią jest sport ogólnie, a w podkategoriach możemy śledzić wiadomości o swojej ulubionej dyscyplinie lub dyscyplinach. Są tu sporty motorowe, siatkówka, piłka ręczna, sporty wodne i kilka innych. Skoki narciarskie znajdują się w sekcji poświęconej sportom zimowym. Bardzo popularna w Polsce piłka nożna to osobny temat główny, a w podsekcjach można wybrać określoną ligę i ulubioną drużynę, o której wiadomości będą zawsze widoczne w aplikacji. Podobnie podzielone zostały gry komputerowe i e-sport. W e-sporcie można wybrać swoją ulubioną ligę: CS:GO, Dota 2, LOL, Overwatch i Star Craft. Jeśli zamierzacie śledzić Intel Extreme masters, warto skorzystać z aplikacji Squid. Kolejność sekcji na liście także można zmieniać, by mieć łatwiejszy dostęp do najważniejszych informacji.

  • Połka nożna: ligi i drużyny
  • Podkategorie sportów
[1/2] Połka nożna: ligi i drużyny

Wiadomości z kraju także zostały podzielone na mniejsze kategorie, by można było obserwować swoje miasto lub region. W wielu miejscach możemy wybrać dość precyzyjnie, na przykład Gdańsk, Trójmiasto lub Pomorze. Jest też sekcja dla Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie znajdą się wiadomości w języku polskim z Wysp Brytyjskich.

Tryb czytania i udostępnianie

Od aplikacji przeznaczonych przede wszystkim do czytania tekstu zwykło się oczekiwać, że mają specjalny tryb czytania, w którym formatują tekst jak w druku i ukrywają zbędne grafiki. Tak jest i tym razem. Po przejściu do artykułu w aplikacji Squid można oglądać go w klasycznym widoku wbudowanej przeglądarki mobilnej lub w postaci sformatowanej specjalnie do czytania – włącza go przycisk z magazynem nad widokiem artykułu. Nie dla wszystkich artykułów dostępny jest ten widok, ale odstępstwa od reguły są rzadkością. Oznaczając artykuły „zakładką”, można zaś zapisać je do przeczytania później.

  • Artykuł otwarty w widoku strony we wbudowanej przeglądarce Squid
  • Ten sam artykuł w widoku czytania
[1/2] Artykuł otwarty w widoku strony we wbudowanej przeglądarce Squid

Squid pozwala oczywiście łatwo udostępniać artykułu innym z pomocą systemowego mechanizmu udostępniania. Ma też jedną zabawną funkcję, której nie znajdziemy w podobnych aplikacjach. Squid pozwala na udostępnianym artykule coś narysować odręcznie lub zamieścić naklejkę z kałamarnicą. Odbiorca otrzyma link, który zaprowadzi go do widoku z oznaczeniami i naklejką. Jeśli artykuł wyda mu się interesujący, może przejść do pełnej treści.

  • Narzędzia do zaznaczania i rysowania po artykule
  • Widok artykułu udostępnionego z adnotacjami
[1/2] Narzędzia do zaznaczania i rysowania po artykule

Udostępnianie artykułów przez Squid ma jedną wadę. Jeśli użytkownik się zapomni i przejdzie kilka stron dalej, korzystając z tej aplikacji jak ze zwykłej przeglądarki, nie będzie mógł udostępnić strony aktualnie otwartej. Squid wyśle link do pierwszego otwartego artykułu. Warto o tym pamiętać i nie podążać zbyt głęboko za odnośnikami.

Nauka angielskiego dla wszystkich

Squid będzie też nieocenioną pomocą w nauce języka angielskiego na różnych poziomach. Co ważne, nie trzeba do tego rezygnować z wiadomości w swoim ojczystym języku. W licznych kategoriach wiadomości znajdują się też informacje z Polski i ze świata pisane po angielsku, tak zwane „proste wiadomości” pisane przystępnym językiem oraz specjalna sekcja do nauki angielskiego. Poziom tekstów jest różny.

  • Test sprawdzający znajomość słownictwa z artykułu
  • Nauka angielskiego w Squid – poziom wyższy zaawansowany
[1/2] Test sprawdzający znajomość słownictwa z artykułu

Fenomenalnie została przygotowana sekcja do nauki angielskiego. Artykuły, które się w niej znajdują, zostały opatrzone etykietą z poziomem trudności, a interesujące słówka, które warto zapamiętać, są specjalnie podkreślone. Na końcu każdego z tekstów znajduje się test sprawdzający znajomość nowo poznanych słówek. Trudno o lepszą metodę nauki czytania i nowych słów niż praca z prawdziwym, „żywym” tekstem, niosącym ciekawe informacje.

Aplikacja Squid jest dostępna zupełnie za darmo dla Androida i iOS-a.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (39)