Praca zdalna czy stacjonarna? W branży IT nie ma wątpliwości
Praca zdalna to jedna z tych rzeczy, które przymusem wdrożyliśmy w roku 2020 i niekoniecznie jest nam z tym źle. Badania branży IT dają jednoznacznie do zrozumienia, że praca z domu wcale nie jest postrzegana jako coś złego.
10.08.2021 11:44
Firma 7N, która współpracuje z niemal 1500 konsultantami IT, zbadała zdanie programistów na temat pracy zdalnej. Przepytano respondentów z Polski, Danii i Indii. Wyniki nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Branża IT nie chce wracać do biur. Przynajmniej nie na stałe.
Polacy lubią pracę zdalną
Z przygotowanego raportu wynika, że spośród trzech badanych nacji to Polacy najbardziej przekonali się do pracy zdalnej. Według Olgi Żółkiewicz z 7N wynika to prawdopodobnie z tego, że wielu Polaków już przed pandemią pracowało zdalnie lub hybrydowo, dzięki czemu konieczność przejścia na system home office nie była dla nich dużym szokiem.
- Duńczycy lubią spotkania twarzą w twarz, więc wymiana maili i telekonferencje mogą być dla nich nieco frustrujące. Za to w Indiach preferowane są pisemne instrukcje, dlatego większa liczba tekstowych komunikatów jest tam odbierana pozytywnie, podobnie jak brak dojazdów do pracy - komentuje podejście pozostałych nacji Olga Żółkiewicz.
Polacy są też najbardziej skorzy do tego, by polecić pracę zdalną swoim znajomym. W obliczu dużego narzekania na konieczność pracy z domu, które dało się usłyszeć z mediów, informacja ta może zaskakiwać. Trudno się jednak dziwić - przebrnięcie przez miasto w godzinach szczytu zajmuje naprawdę dużo czasu. W takich sytuacjach home office jest niezastąpione.
Przed lockdownem w Polsce w trybie zdalnym przed pandemią pracowało 29 proc. badanych. Wydaje się, że to niewiele. Dla porównania w Indiach było to raptem 5 proc., a w Danii zaledwie 3 proc.
Programiści nie chcą wracać do biur
Z przeprowadzonych badań wynika, że zaledwie 4 proc. badanych ma ochotę wrócić do pracy w pełni stacjonarnej. 16 procent uczestników ankiety chciałoby pracować w stu procentach zdalnie. Pozostali wybraliby system hybrydowy, przy czym około 1/3 polskich programistów chciałaby pracować przez około 90 proc. czasu z domu i odwiedzać biuro tylko od wielkiego dzwonu.
Wady pracy zdalnej
Ankietowani wskazali też największe wady pracy zdalnej. 45 proc. osób skarżyło się na brak klarownego oddzielenia pracy od czasu wolnego, 39 proc. narzekało na samotność, a 38 proc. badanych wskazywało problem przedłużonych godzin pracy.