Prawdziwy wysyp nowości. Premiera GNOME 44 za nami
Środowisko graficzne GNOME 44 ujrzało światło dzienne. Najnowsza aktualizacja jest wynikiem sześciu miesięcy intensywnych prac, co wyraźnie widać w ogromie wprowadzonych nowości. Dotyczą one zarówno warstwy estetycznej, jak i funkcjonalnej. Podsumujmy najważniejsze nowinki z obu tych kategorii.
Na oficjalnej stronie pojawiło się podsumowanie nowości w GNOME 44 – nowym wydaniu open-source’owego środowiska graficznego, z którego korzysta wiele popularnych dystrybucji Linux, takich jak Ubuntu, Fedora czy Manjaro. Nowa wersja otrzymała nazwę kodową "Kuala Lumpur" i aktualnie jest dostępna w formie kodu źródłowego, ale już w przyszłym miesiącu trafi do pierwszych użytkowników powszechnymi kanałami, przede wszystkim jako jeden z filarów Ubuntu 23.04 "Lunar Lobster".
Mnóstwo nowości w (Ustawieniach) GNOME 44
Wiele nowości odnajdziemy w Ustawieniach. Poważnego zreorganizowania i rozszerzenia doczekały się cztery sekcje:
- Bezpieczeństwo urządzenia (z opisowym statusem),
- Dostępność (z poprawioną przejrzystością oraz nowymi opcjami, takimi jak wzmacnianie głośności, skróty klawiszowe do funkcji ułatwień dostępności czy miganie kursora z obszarem testowym),
- Dźwięk (ze sterowaniem głośnością w osobnym oknie czy wygodną edycją dźwięków powiadomień),
- Mysz i touchpad (z nowymi ustawieniami przyspieszenia myszy i filmowymi prezentacjami dostępnych opcji).
Dodatkowo w ustawieniach Wi-Fi pojawiła się funkcja umożliwiająca udostępnienie hasła poprzez kod QR, w sekcji Informacje znajdziemy wersję linuksowego jądra, a w Sieciach łatwo dodamy i skonfigurujemy Wireguard VPN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szybkie ustawienia w GNOME 44 – potężne usprawnienie
Na co dzień użytkownicy najbardziej docenią jednak pewnie odświeżony panel Szybkich ustawień. Teraz przycisk Bluetooth pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie modułu bezprzewodowego, ale też podejrzenie sparowanych urządzeń i połączenie się z nimi lub rozłączenie – bezpośrednio, bez konieczności przechodzenia do osobnego okna.
Poszczególne przyciski zawierają ponadto więcej informacji, ułatwiając tym samym kontrolę nad komputerem. Nareszcie pojawiła się również sekcja aplikacji uruchomionych w tle – do tej pory GNOME nie oferował ich szybkiego podglądu (w przeciwieństwie do systemów Windows, gdzie "tray" jest absolutnym standardem).
Zmiany, zmiany, zmiany w GNOME 44
Co jeszcze wprowadzono lub zmieniono w GNOME 44? Ano między innymi okna dialogowe wyboru plików doczekały się widoku miniatur (do tej pory dostępny był tylko widok listy, który utrudniał odnajdywanie konkretnych zdjęć). Z kolei w widoku listy w eksploratorze plików przywrócona została opcja rozwijania folderów, co przyspiesza przeglądanie rozbudowanych katalogów. Do tego pojawiła się możliwość przenoszenia kart do nowych okien i przypinania ich oraz przeciągania elementów na kartę.
Do tego jeszcze:
- powiadomienia o niskim poziomie naładowania akumulatora zostały odświeżone,
- zintegrowana przeglądarka internetowa została przekonwertowana na GTK4,
- funkcja przeciągnij-i-upuść została udoskonalona,
- aplikacja Konsoli otrzymała opcję przeglądu otwartych kart w siatce,
- pojawiła się możliwość wklejania obrazu jako nowego pliku,
- przeglądanie aplikacji zostało przyspieszone i upłynnione,
- a zbędne pliki Flatpak są automatycznie usuwane.
Tradycyjnie też wzbogacona o nowe obrazy została dostarczana ze środowiskiem kolekcja tapet. I to już pokrótce wszystkie najważniejsze nowości w GNOME 44.
Introducing GNOME 44
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl