Projekt Magenta – Google w oparciu o TensorFlow stworzy sztukę maszynową

Jakiś czas temu Ania opisała wyczerpująco zróżnicowane i rozwijane aktualnie przedsięwzięcia, dzięki którym szeroko rozumiana sztuczna inteligencja tworzy jeszcze szerzej pojętą sztukę, czyli dziedzinę, do której prawa od zawsze przyznawaliśmy na wyłączność ludziom. Wkrótce rozwój koncepcji sztuki maszynowej może przyśpieszyć, dzięki nowemu projektowi Google o nazwie Magenta.

Projekt Magenta – Google w oparciu o TensorFlow stworzy sztukę maszynową

Jak Douglas Eck, który zarysowuje w swoim biogramie harmonogram prac: w pierwszej kolejności prace skupią się na zaangażowaniu bibliotek TensorFlow w tworzenie muzyki. Następnie sztuczna inteligencja zajmie się tworzeniem sztuk wizualnych, by finalnie przejść ku literaturze.

Obraz

Eck ogólnikowo zarysowuje cel całego przedsięwzięcia jako wspieranie twórczości, jednak trudno uważać, że priorytetem jest co innego, niż rozwój samego silnika TensorFlow, którego komponenty pod koniec zeszłego roku zostały udostępnione dla wszystkich. Dla Google ważne pozostaje jednak, by prace nad rozwojem silnika pozostały w kluczowych kwestiach w rękach korporacji, czemu sprzyja nie tylko infrastruktura serwerowa, ale także projekty badawcze w rodzaju Magenty.

Co ciekawe, i dość wyjątkowe na tle innych zaawansowanych algorytmów, prace nad rozwojem TensorFlow nie mają być jedynie nastawione na efekty, ale na śledzenie samego procesu twórczego, czegoś, co Eck nazywa byciem zaskakującym. Trudno zakładać, że w najbliższym czasie zobaczymy szczególnie rozbudowane pierwsze próby artystyczny SI, jednak można się spodziewać, że Google będzie chciało odcisnąć w tej kwestii swój ślad. Projekt ma bowiem w przyszłości zaangażować znacznie większe grono ekspertów.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)