Przyspieszamy z Intelem i Asusem: o finalistach konkursu i jakże trudnych pytaniach
Rozstrzygnięty wczoraj podczas naszego programu na żywo konkursPrzyspieszamy z Intelem i Asusem wzbudził wśród Was sporoemocji, doczekał się własnegowątku na forum portalu. Teraz, gdy znamy już zwycięzców(przypomnijmy – nagrodę główną, Asusa T100, wylosowałużytkownik paazaa, podczas gdy dyski SSD Intela wygraliużytkownicy koneton i Jusko), możemy pokrótcezreasumować Wasze wysiłki.
11.12.2014 16:30
Konkurs rozpoczęliśmy w poniedziałek, 1 grudnia. Ukończyło go, przez pięć kolejnych dni udzielając wyłącznie poprawnychodpowiedzi na publikowane przez nas pytania 130 osób. Te właśnie 130osób wzięło udział we wczorajszym losowaniu: żetony z nickamifinalistów trafiły do naszej maszyny losującej, znanejniektórym też jako skrzynka geocachingowa.
Przejdźmy teraz do samych pytań.Jak pamiętacie, były to pytania otwarte, a to oznacza, że nieistnieje jedna jedyna poprawna forma odpowiedzi na nie. Zapoznaniesię ze wszystkimi Waszymi odpowiedziami nie było łatwe, nie możnabyło sprawdzić ich „szablonowo” – ale też byłoznacznie ciekawsze, niż takie zwykłe porównywanie z wzornikiem.Dlatego w poniższym zestawieniu nie będzie też jedynych poprawnychodpowiedzi, lecz uwagi co do tego, czego od odpowiedzi oczekiwaliśmy,by uznać ją za poprawną.
- Pytanie o różnice między czipsetami Intela Z97 i H97 niebrzmiało wymień wszystkie różnice.Uznawaliśmy wszystkie odpowiedzi, które uwzględniały najważniejszecechy tych czipsetów (wsparcie dla overclockingu vs rozwiązania dlamałego biznesu itp.). Nie mieliście tu zresztą większych problemów.
- Pierwsza cyfra w numeracjiCore procesorów Intela – skarżyliście się, że to nieprecyzyjnepytanie. Zgoda, jest nieprecyzyjne – i co z tego? Ktopowiedział, że pytania muszą być precyzyjne? Za poprawne uznaliśmyzarówno te odpowiedzi, w których za pierwszą cyfrę uznano częśćoznaczenia typu procesora (i3, i5, i7) jak i jego modelu (np. 4690).
- Praktycznie nikt nie miałproblemów z pytaniem o ASUS C.P.R. Winne jest zapewne Google. Każdy,kto wspomniał o automatycznym przywracaniu domyślnych parametrówprocesora w razie zawieszenia systemu po nadmiernym jego podkręceniu– miał odpowiedź zaliczoną.
- Zaskoczeniem było dla nas, jakwiele niewłaściwych odpowiedzi padło na pytanie o gniazdko LGA 1150.Uznaliśmy zarówno lakoniczne odpowiedzi, w których wspominano że togniazdko dla desktopowych Haswelli, dłuższe opowieści o Haswellach,Haswellach Refresh i Broadwellach, jak również po prostu przeklejkiwszystkich możliwych pasujących do tego gniazdka modeli. Nieuznaliśmy za to odpowiedzi w stylu *do tego gniazdka pasująprocesory Core i3, i5, i7. *Takaodpowiedź, choć niefałszywa, jest odpowiedzią bezwartościową, gdyżnp. Core i7 Ivy Bridge do tego gniazdka nie wsadzimy.
- Pytanie o Dual IntelligentProcessors dotyczyło oczywiście rozwiązania Asusa, a nie Intela (jakkilka osób odpowiedziało). Każdy kto wspomniał coś o jednostkach TPUi EPU oraz ich zastosowaniu do zwiększania wydajności, stabilności ienergooszczedności pracy systemu – miał zaliczone.
- Z pytaniem o przycisk EZ XMPnie było żadnych problemów, wszyscy chyba lubią wyciągać ze swoichpamięci RAM tyle, ile się da.
- Kwestia sprawdzeniastabilności działania podkręconego procesora wywołała u Wasswędzenie klawiatury. Dużo odpowiedzi było bardzo rozbudowanych,pisaliście chętnie o wyliczaniu liczb pierwszych, wygrzewaniuprocesorów i ekstremalnie obciążających system gier. Było kilkaodpowiedzi, w których sugerowano jedynie użycie bliżej nieokreślonychprogramów monitorujących– te odpowiedzi odrzuciliśmy.
- Nie było za to większychproblemów z odpowiedzią na zagrożenia związanie z przetaktowywaniem ipodkręcaniem napięcia zasilającego. Chyba to kwestia intuicyjnieoczywista.
- Świetnie poradziliście sobie zodpowiedzią na pytanie o Digi+ VRM. Oskarżyć o to można tylko Google,gdyż większość odpowiedzi wyglądała jak kopia marketingowychmanifestów ze stron Asusa. Nic w tym złego, jasne. Każdy, kto napisałtu cokolwiek sensownego o zasilaniu procesora i dynamicznej kontroliparametrów pracy, zaliczył to pytanie.
- Na koniec pytanie, na które wwielu wypadkach jedyną odpowiedzią było WTF?,ja wysiadam czy aleo co chodzi. Pogrom był spory,wielu z Was przeraziło, że pytanie sugeruje konieczność zastanowieniasię nad problemem, zamiast po prostu wygooglować odpowiedź. Tymwiększe wyrazy uznania dla wszystkich tych, którzy postarali sięzastanowić nad odpowiedzią. Jeśli ktoś rozumiał, czym jest 1 Hz,rozumiał, że propagacja sygnału w danym ośrodku (czy to próżni, czyzłocie, czy krzemie – nieważne) odbywa się z pewną skończonąszybkością, i w związku z tym w jednostce czasu sygnał przebiegniepewną drogę – nie miał problemów z udzieleniem odpowiedzi,którą byśmy zaakceptowali. Zaliczyliśmy wszystkie odpowiedzi, którewyglądały na oznakę przemyśleń, bez względu na to, czy były oneopisową refleksją, czy też po prostu podaniem liczby z dokładnościądo rzędu wielkości. Oznaczało to, że cel pytania został osiągnięty –zrozumienie, czym od strony fizyki jest ten gigahercowy wyścigoverclockerów.
Oto lista tych, którzy poradzilisobie ze wszystkimi pytaniami:
#r2d2#_Kruchy_VooDoo_adamk1985AdamRDAdiOs83aduro92Agnes.87Agrael333ajp.c0.plalex_vAnd_re2Angelo_7arekman5Arkantos7bachusbbkrbogumioBórkabudda86buzz1bzdziuCedarCiacho-88command-doscorrtezczyndzelDarkPeterDeliVeriuSdembaderemakiDizaster4djDziadekDjLeodjsdrobokeider_i128eisnekloszardEl BatonEpkyrlFaUstflaszerGammerinGBMGoldfingergreelfjacekadmJacikJack_Danielsjakubcorei7Jax-MKjeikobu614jrdJuskokajtekneokamilchwkarol221-10kjungKleryk_LDZkonetonkozodojkreciu81plkrefikLudvicklukaszde667ŁukashMagnismeciarzmichalp492MietekNmmarekkmoh3rNarvNetEngSernikos1200nowakjacOjciec CeicjoolmecaOstatni MohikaninpaazaaPangryspatyk1231pejtaPiotreckpiotrteopitek25pocologPorteXpwhiteralph7RaquntishRasoirRob12xsarielscripter1semtexshinji89SialSkullekslavc79slepcusmagusSnajpiqsnapesokenoSpiner3spurnystoper2streamszachistkaszaraczszygmonTadek59Thief1523tkakotomek4everTommy78trebor86vvmoriswalker13150Wawrzinowefhywiesios1wiktiWildKaliWODZUWooQashwszechmocnyyavin22