Qt 5.5 wydane: wstępne wsparcie dla Windows 10 i lepsza obsługa OpenGL
Zestaw bibliotek do budowy aplikacji działających na wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych doczekał się wydania kolejnej wersji. Po sześciu miesiącach ciężkich prac Qt 5.5 jest już dostępne do pobrania. Kolejna wersja dostarcza szereg nowości, poprawia wiele błędów i porzuca wsparcie dla kilku przestarzałych modułów. Podjęto również decyzję o uproszczeniu listy oferowanych produktów. Odtąd będzie ona zawierała trzy pozycje – Qt for Applications Development, Qt for Device Creation i Qt Open Source.
Podczas ostatnich sześciu miesięcy prac zostało naprawionych 1500 zgłoszonych błędów oraz ulepszono wydajność wielu funkcji. Poprawiono również przenośność kodu niektórych komponentów, w tym dotyczących multimediów i obsługi Bluetooth. Qt 5.5 było tworzone i testowane z myślą o dostarczeniu pełnego wsparcia dla Windowsa 10, którego premiera już niebawem. Tym razem paczki dla systemu GNU/Linux zostały zbudowane przy użyciu dystrybucji RedHat Enterprise Linux, co pozwoliło zapewnić obsługę większej liczby dystrybucji. Dużo czasu poświęcono wersji Qt dla systemu OS X, gdzie do uruchomienia funkcji SSL używana jest teraz warstwa Apple Secure Transport. Dodano także wsparcie dla technologii Bluetooth, Bluetooth LE, Qt WebView i naprawiono wiele błędów związanych z komponentem Qt Multimedia.
Qt 5.5 - Cinematic Experience 3D
Wraz z wydaniem nowego Qt 5.5 dostarczono też najnowszą wersję zintegrowanego środowiska programistycznego QtCreator i wprowadzono wiele przydatnych nowości. Oto najciekawsze z nich:Wsparcie systemów Android, OS X i iOS w API technologii Bluetooth LE.Dwa nowe moduły rozszerzające dostępny zestaw funkcji dotyczący trójwymiarowej manipulacji obiektami. Pierwszy to Qt Canvas 3D, który pozwoli na bardzo łatwe użycie kodu WebGL bezpośrednio z poziomu Qt Quick. Drugi nosi nazwę Qt 3D i występował niegdyś w postaci biblioteki, jednak w miarę implementacji nowoczesnych funkcji OpenGL podjęto decyzję o zmianie podejścia.Wsparcie dla tablic reprezentujących typy w QML i JavaScript.Ułatwiona integracja OpenCL i CUDA z elementami VideoOutput.Pełne wsparcie dla GStreamera 1.0 na systemie GNU/Linux.Nowe API dla Qt WebEngine oferujące mechanizmy pobierania plików oraz łatwiejszej kontroli pamięci podręcznej i ciastek.Zespół rozwijający zestaw bibliotek Qt podjął również decyzję o zaprzestaniu wsparcia technologii Qt WebKit, Qt Quick 1 i Qt Script. Wymienione moduły nadal są dostępne w Qt 5.5, jednak uprasza się o stosowanie zamienników w postaci Qt WebEngine, Qt Quick i Qt QML.
Możliwości oferowane przez Qt są szeroko wykorzystywane zarówno przez niewielkie firmy, jak i duże korporacje. Omawiany zestaw bibliotek jest na tyle uniwersalny, że znajduje zastosowanie od mało wydajnych urządzeń wbudowanych, przez różne środowiska graficzne, aż po zaawansowane aplikacje komercyjne. Qt 5.5 jest dostępne do pobrania bezpośrednio ze strony producenta.